نوره چیست و چرا باید از آن استفاده کرد.

 • 07 فروردین 1401
طب سنتی - طب اسلامی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
نوره چیست و چرا باید از آن استفاده کرد.
واجبی یا همان نوره برای از بین بردن موهای زاید بدن استفاده می شود. این ماده از ترکیب آهک و زرنیخ تشکیل شده است. نوره از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است و احادیثی هم از ائمه معصومین درباره استفاده از نوره و فواید آن روایت شده است. تا حدی که کسی که نوره مصرف نکند مومن نیست. سه ماده حیاتی در نوره است که عبارتند از آرسنیک، فسفر، گوگرد

واجبی یا نوره، ضد عفونی کننده و پاک کننده و نرم کننده پوست و دارای ماده ای فوق  العاده برای درمان سرطان است. استفاده از نوره یک نوع شیمی درمانی سالم و بدون عوارض است. این ماده از ترکیب آهک و زرنیخ تشکیل شده که آن را به کانادا و آلمان صادر می کنند تا از آن آرسنیک تری اکساید تهیه کرده و به عنوان داروی ضد سرطان به کار رودطریقه مصرفنوره را داخل پارچه نخی ریخته و داخل کاسه آب جوش بگذارید حدود ۱۰ دقیقه که گذشت و پارچه محتوی نوره به خوبی خیسانده شد آب را خالی کرده و از خمیر  نوره استفاده کنید. برای هر فرد مدت زمان مناسب مصرف آن تا وقتی است که مو از بدن جدا شود. تنها روش موزدایی مورد تایید در طب سنتی استفاده از نوره است. 2 نوع نوره معمولی و اصیل مورد تایید دکتر روازاده می باشد. تفاوت این سه نوع نوره در نوع زرنیخ می باشد که سبب می شود میزان خشکی هر کدام بیشتر شودترکیبات: نوره معمولی زرنیخ سبز، نوره اصیل زرنیخ زرد . پس از استفاده از نوره از روغن گل سرخ یا بنفشه (مخصوصا پوستهای خشک) برای روغن مالی استفاده شودمزاج نوره: گرم و خشک نکته مهم:هنگام نوره گذاشتن حتما دستکش بپوشید. 

خاصیت درمانی نوره

بهترین حالت این است که به کل بدن نوره مالیده شود و اگرنه به جاهایی که مو دارد نوره مالیده شود. نوره پاک کننده است و میکروب ها و قارچ ها را از بین می برد و درمانی برای بیماری های پوستی است. همچنین توصیه شده که بعد از نوره، حتماً سرتاسر بدن حنا مالیده شود و نیاز نیست حنا را غلیظ درست کنید یا آن قدر صبر کنید تا بدن رنگ بگیرد، پنج تا ده دقیقه کافی است. این کار علاوه بر شادابی پوست اثرات درمانی هم دارد از مهم ترین نواحی بدن که توصیه اکید به استفاده نوره در آنها شده است میتوان موی زیر بغل و نواحی شرمگاهی را میتوان نام برد زیرا محل تجمع آلودگی ها است.


1-درمان سرطان با نوره

نوره بدن را شیمی درمانی طبیعی می کند، استفاده ازآن پیشگیری کننده از سرطان پوست است وقتی نوره زیر بغل گذاشته می شود، نور چشم زیاد می شود، کتف ها قوی می شوند و زن ها دچار سرطان سینه نمی شوند چون مواد سودازا از آن ناحیه تخلیه می شوند. بوی ناخوشایند آن نیز درمان کننده و پیشگیری کننده است، اگر آن را بو کنید هرگز سرطان خون نمی گیرید و بدن را در مقابل بیماریها بیمه می کند. استفاده از دارو برای زنان و مردانی که مشکل کاهش میل جنسی دارند نیز باعث افزایش میل جنسی می شود.

سرطان مقدمه اش تجمع مواد سوداوی در یک نقطه است، وقتی سودا تخلیه شود، سرطان هم به وجود نمی آید.

2-نوره و کمک به بهبود خلق و خو

کسانی که تند خوی و بد اخلاق هستند، کف پایشان را نوره بمالند (در حمام) و 5 دقیقه بعد بشویند؛ پا محل تجمع سوداست و هم اندام انتهائی و هم جاذبه زمین، مدام خون و مواد زائد به ویژه بخش سنگین آن یعنی سودا را به سمت خودش می کشد.

3-نوره برای درمان واریکوسل

یکی از خواص بی نظیر نوره، موثر بودن آن در درمان واریکوسل می باشد. استفاده مستمر و همیشگی نوره از بروز واریکوسل در مردان جلوگیری می کند. حتی اگر شخصی از نوره استفاده نمی کرده و مبتلا به واریکوسل شده است، با شروع مصرف بهبودی در وضع حال خود احساس کرده اند.

4-درمان رماتیسم با نوره

کسی که نوره می گذارد، دچار "رماتیسم" نمی شود؛ موی بدن وقتی بلند شود، آب کمر از جریان می افتد، مفاصل سست می شوند و ضعف و سِل به دنبال می آورد اما نوره، آب کمر را افزون می سازد، بدن را تقویت می کند، بر پیه کلیه ها می افزاید و بدن را چاق می کند.

5-نوره و درمان بواسیر

بواسیر از آن دسته مشکلاتی است که با غلبه مزاج سودا در بدن پدید می آید. زیرا با غلبه سودا، مزاج انسان سرد شده و به طبع آن گوارش نیز سرد و ضعیف می شود. گوارش سرد و خشک موجب بروز یبوست می شود که خود مقدمه و از علت های اصلی بروز بواسیر می باشد. از طرفی یبوست باعث کندی و مشکل در دفع مواد زائد از بدن می شود که به سبب آن فرد نیاز به زمان بیشتری برای دفع دارد. نشستن طولانی مدت در دستشویی و قرار گرفتن عضلات انتهای روده بزرگ در حالت دفع به مدت طولانی، باعث تشدید زمینه ی بروز بواسیر می شود. می توان گفت در بوجود آمدن بیماری بواسیر، زیاد نشستن در دستشویی عامل اصلی، و یبوست عامل فرئی آن می باشد. پس در درمان انواع بواسیر، اولین اقدامی که برای بیمار باید انجام بگیرد، برطرف کردن غلبه مزاج سودا می باشد

 

 

مزایای پودر موبر طبیعی :

 1. راس سه دقیقه عمل می نماید.
 2. بسیار کم بو می باشد و این بو فقط در زمان خمیر کردن است و پس از آن بویی ندارد.
 3. مقدار کم بوی آن ملایم می باشد و بوی زننده ندارد.
 4. هیچگونه اسانس و مواد شیمیایی ندارد.
 5. مواد آن صد درصد طبیعی می باشد، هیچ گونه عارضه پوستی نداردو بی ضرر است.
 6. کلیه قارچهای پوستی را که در نقاط مرطوب بدن رشد می کنند را از بین می برد و این قارچهای ذره بینی را با نوره طبیعی می توان از بین برد.
 7. پوست بدن را بسیار لطیف و خوش آیند می سازد.
 8. رنگ پوست را شاداب و با طراوت می کند وتیرگی پوست را پس از مصرف ندارد.

 

اهمیت نوره از منظر احادیث

 • در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است که : “سنت در نوره کشیدن آن است که هر پانزده روز یک مرتبه بکشند و اگر کسی ۲۱ روز بگذرد که نوره نکشیده باشد قرض کند و نوره بکشد و کسی که چهل روز بگذرد که نوره نکشیده باشد، او مومن و مسلمان نیست و او را هیچ کرامت نزد خدا نیست.” _حلیه المتقین
 • امام(ع) می فرمود تراشیدن موهای زیر بغل بهتر از کندن آن ها است و نوره کشیدن آن ها بهتر از تراشیدن آن ها است.
 • به همراه امام صادق(ع) وارد حمام شدم به من فرمود ای عبدالرحمن از نوره استفاده کن عرض کردم چند روز پیش نوره کشیدم امام (ع) فرمود نوره بکش زیرا نوره طهور است.
 • امام کاظم علیه السلام: موى سر، چون بلند شود، آب کمر از جریان مى‏افتد، مفاصل، سست مى‏شوند و ضعف و سِل به دنبال مى‏آورد. امّا نوره، آب کمر را افزون مى‏سازد، بدن را تقویت مى‏کند، بر پیهِ کلیه‏ها مى‏افزاید و بدن را چاق مى‏کند.
 • امام صادق علیه السّلام: پیامبر خدا در هر جمعه، موى زهار و زیر سرین را نوره ‏مى‏کشید.
 • امام صادق علیه السّلام: زدودن موها با تیغ در هر هفت روز، و با نوره در هر پانزده روز پسندیده است.
 • امام صادق علیه السّلام: یک‏بار نوره کشیدن در تابستان، از ده بار در زمستان بهتر است.
 • حضرت علی(ع) فرمودند: استفاده از نوره (زدودن موی زیر بغل و اسافل اعضا) نشاط می آورد و بهداشت بدن است.
 • از حضرت امـام رضا (ع)نقل شده است؛چـها رچیز است که از اخـلاق پیـامبران است؛ بوی خوش استعمال نمودن، سر تراشیدن، نوره مالیدن و بسیارجماع نمودن.

نحوه استفاده از نوره

ابتدا پودر موبر را در یک ظرف بریزید و روی آن مقداری آب گرم (نه زیاد داغ و نه زیاد سرد) بریزید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که پودر واجبی تبدیل به ماده همانند خمیر شود. این ماده نه باید زیاد محکم و خشک باشد و همچنین نباید آنقدر شل باشد که روی بدن قرار نگیرد در واقع خمیر باید حالتی معمولی داشته باشد.

 

حال نوره آماده استفاده است. کافیست آن را بر روی قسمت هایی که می خواهید موهای زائد را از بین ببرید بکشید. به مدت 5 دقیقه صبر کنید و سپس نوره را با آب خالی بشویید.

توجه داشته باشید ، هنگامی استفاده از نوره بدن باید به صورت کامل خشک باشد.

 

چند توصیه مهم :


 1.  
  بهتر است برای استعمال نوره از دستکش استفاده کنید تا دستهایتان نسوزد.

 2.  
  ظرفی که نوره در آن است باید خشک باشد.

 3.  
  مستحب است تا دعاهای قبل از نوره را بخوانید.

 4.  
  در روایات چهارشنبه ها نوره زدن ممنوع است و موجب بیماری می شود.

 5.  
  حتی هر روز نوره زدن هم منعی ندارد و بسیار برای بدن مفید می باشد.

 

 • 07 فروردین 1401
طب سنتی - طب اسلامی

برچسب ها

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *