آبغوره

  • 22 دی 1399
طب سنتی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
آبغوره
غوره میوه ی نارس درخت انگور و در واقع همان انگور کال و نارس است که به دلیل داشتن اسید مزه ی ترشی دارد و آبغوره ( Verjuice) یا آب غوره عصارهٔ آن است .از غوره و آبغوره در غذاهای ایرانی به عنوان چاشنی استفاده می شود. علاوه بر آن از آبغوره می توان برای مقاصد درمانی نیز استفاده کرد. غوره انگور فخری و عسگری از سایر غوره ها بهتر و مرغوب تر است.از این محصول به شکل دانه ی غوره و یا آبغوره و یا پودر غوره استفاده می شود.طبیعت غوره سرد و خشک است و انیسون، انجیر و گلقند مصلح و بهبود دهنده خواص و مزاج غوره هستند.

غوره میوه ی نارس درخت انگور و در واقع همان انگور کال و نارس است که به دلیل داشتن اسید مزه ی ترشی دارد و آبغوره ( Verjuice) یا آب غوره عصارهٔ آن است .غوره دارای اسیدهای آلی مانند: اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک(Succinique Acid)، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک(Glucolique Acid) و قند می باشد. از غوره و آبغوره در غذاهای ایرانی به عنوان چاشنی استفاده می شود. علاوه بر آن از آبغوره می توان برای مقاصد درمانی نیز استفاده کرد. غوره انگور فخری و عسگری از سایر غوره ها بهتر و مرغوب تر است.از این محصول به شکل دانه ی غوره و یا آبغوره و یا پودر غوره استفاده می شود.طبیعت غوره سرد و خشک است و انیسون، انجیر و گلقند مصلح و بهبود دهنده خواص و مزاج غوره هستند.
خواص آبغوره


تنظیم و کاهش فشار خون: آبغوره خاصیت مدر دارد و از این‌ رو یکی از موارد مصرف آن کاهش فشار خون بالا است، این نوشیدنی ترش همچنین حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است که برای تنظیم فشار خون مفید است.


افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد: مطالعه ای بر روی گروهی از افراد سالم 20 تا 30 سال و گروهی از افراد با سن 30 تا 60 سال که مبتلا به چربی خون بودند و گروه دیگری که علاوه بر چربی خون از فشارخون بالا نیز رنج می بردند، انجام شد.در این مطالعه هر کدام از افراد روزانه دو بار 200 میلی لیتر در طول یک دوره 30 روزه، آبغوره مصرف کردند. این درمان در افراد سالم باعث شد که میزان کلسترول HDL (کلسترول خوب) در مقایسه با کلسترول LDL (کلسترول بد) افزایش یابد. همچنین، افرادی که از قبل دچار مشکل بودند، بعد از مصرف یک ماهه آبغوره، کاهشی در سطح تری گلیسیرید، تجمع کلسترول و سطح کلسترول LDL خود مشاهده کردند. 


قاعده آور: خوردن آبغوره در دختران باعث جلو افتادن بلوغ می‌شود و قاعدگی را باز می‌کند. به طورکلی مصرف این نوشیدنی برای خانم‌ها باعث زود پریود شدن می‌گردد.برخی معتقدند که مصرف آبغوره برای ذرمان قاعدگی نامنظم مفید است.


بهبود تب و سل ریوی: آبغوره طبیعی دارای خواص کاهش دهنده حرارت بدن و رفع عطش می باشد. طبع آبغوره، خنک است و برای کمک به درمان تب، آنژین، ورم دهان و سل ریوی مناسب است.


لاغری: برای مصرف آبغوره در رژیم غذایی می توانید از آن برای طعم دار کردن سالاد استفاده کنید. از آنجا که آبغوره دارای کالری کم می باشد مصرف آن برای کاهش وزن موثر است. برخی از افراد دارای اضافه وزن در رژیم خود مصرف آبغوره به صورت ناشتا را قرار می دهند . بهتر است بدانید که مصرف ناشتا و طولانی مدت آبغوره به دستگاه گوارش آسیب می رساند و موجب ایجاد زخم معده شود. مصرف یک قاشق غذاخوری آبغوره بعد از هر وعده غذایی سرعت هضم و سوخت و ساط بدن را بالا برده و می‌تواند در روند کاهش وزن شما موثر باشد. 


مفید برای کبد: کبد، مزاج گرم و تری دارد و عوامل مختلف ممکن است مزاج کبد را سرد کنند. سردی کبد توانایی آن را برای تجزیه چربی‌ها به حداقل می‌رسد. زمانی‌که چربی‌ها در کبد جمع می‌شوند، بیماری کبد چرب بروز می‌کند.مصرف آبغوره در غذاها برای تقویت کبد بسیار مفید است و به رفع چربی‌های سطحی کبد کمک می‌کند.البته بر اساس طب سنتی، مصرف بیش از حد آبغوره، آبلیمو و انواع چاشنی‌های ترش در غذاها خود باعث سرد شدن کبد می‎شود و ممکن است عوارضی را به‌دنبال داشته باشد.آبغوره تقویت کننده کبد است و از آنجا که به دفع صفرا و تعدیل اشتها کمک می کند، در حفظ سلامت کبد موثر است.


کمک به هضم بهتر غذا: آبغوره با افزایش اسیدیته در معده می‌تواند باعث هضم بهتر غذاهای چرب و سنگین شود. هم‌چنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی‌کنند، می‌توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذای خود کمک بگیرند. 


پیشگیری از سرطان: یکی از خواص دارویی آبغوره پیشگیری از انواع سرطان ها است. ویتامین C یکی از ویتامین های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان است .آبغوره سرشار از ویتامین C است . علاوه برآن خاصیت ضد عفونی کننده آبغوره باعث شده است تا پزشکان مصرف این ماده غذائی را برای پیشگیری از انواع سرطان ها توصیه کنند. 


درمان بواسیر: استفاده از آبغوره به همراه آب تره برای درمان بواسیر مفید است.مالیدن مخلوط مساوی آبغوره و آب تره، در محل بواسیر، پس از اجابت مزاج مفید است و آن را معالجه می‌کند. 


مصرف آبغوره در بارداری: در دوران بارداری بهتر است کمی آبغوره همراه با غذای روزانه مصرف شود. زیاده روی در مصرف آبغوره توصیه نمی شود زیرا غوره مدر است و ممکن است باعث سقط جنین شود. 


درمان زردی (یرقان): از این ماده غذایی به دلیل خاصیت صفرابر در درمان زردی و یرقان استفاده می‌شود.برای این منظور باید ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری آبغوره را بعد از هر غذا میل نمایند. 


مفید برای کم خونی: برای درمان کم خونی می توانید هر روز تمام بدن خصوصاً پشت و ناحیه ی کمر، شکم، کلیه ها و پاها را با آبغوره ماساژ دهید و پس از گذشت مدتی، دوش آب گرم بگیرید و سپس در معرض نور خورشیداستراحت نمایید و یا حمام آفتاب بگیرید. 


بند آوردن خونریزی بینی: اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانید در مدت زمان کوتاهی موجب توقف خونریزی می شود.


سلامت دستگاه گوارش: آبغوره خاصیت اشتهاآور و  هضم کننده دارد که باعث رفع اختلالات روده و معده می شود. استفاده از آبغوره به دلیل خواص ضد یبوست آن در ضد عفونی کردن روده توصیه می شود.تقویت معده، کمک به هضم غذا و عملکرد بهتر دستگاه گوارش از مهمترین خواص آبغوره است و مصرف آن به صوت ناشتا، به دفع کرم روده کمک می‌کند.در درمان کرم روده و تقویت معده ، مصرف آش آبغوره به همراه زیره سیاه به مدت 5 روز توصیه شده است. البته در این مدت نباید غذاهای سنگین مصرف کنید.آبغوره برای درمان اسهال ساده و ضدعفونی کردن دستگاه گوارش مفید است.


درمان کمردرد و دردهای روماتیسمی: پناسیم یک ماده معدنی بسیار مفید برای درمان درد سیاتیک و مشکلات ناحیه کمر و ناراحتی های روماتیسمی است و آبغوره دارای پناسیم بسیار است.علاوه بر این مصرف آبغوره باعث درمان روماتیسم و کاهش پا درد و سایر ناراحتی های عضلانی و مفصلی نیز می شود. 


درمان سردردهای صفراوی: آبغوره به تسکین سردردهای ناشی از غلبه صفرا، سردردهای کهنه و مزمن کمک می‌کند. به این منظور دستمالی را در آبغوره تر نموده و بر روی پیشانی خود قرار دهید.


مبارزه با تومور: در یک مطالعه، سطح استرول های خوب به نام فیتواسترول که برای مبارزه با تومورهای سرطانی هستند ، در انگورهای رسیده یا به اصطلاح انگورهای شیرین و آماده و همچنین در غوره مورد بررسی قرار گرفت.. طبق نتایج این تحقیقات ، سطح فیتواسترول ها با رسیدن انگورها کاهش می یابد و رنگ انگور تغییر می کند. به همین دلیل هر چه میزان فیتواسترول ها که خواص ضد تومور دارند بیشتر باشد برای درمان تومورهای سرطانی بهتر است که سطح آنها در غوره بسیار بیشتر از انگور است.


دفع کرم معده و روده: آبغوره به خاطر ترکیبات ضد عفونی کننده، پاک کننده معده و روده است و دردفع کرم روده نیز بسیار موثر است .


رفع تورم گلو: غرغره کردن آبغوره در دهان و گلو برای درمان ورم گلو مفید است.


سلامت پوست: برای حفظ تعادل PH پوست در حالت اسیدی می توان از خواص دارویی ماست ترش و سایر ترشی های طبیعی مثل آبلیمو، آبغوره و غیره استفاده کرد.آبغوره برای رفع جوش‌های صورت مفید است.  هنگام مصرف باید این مواد رقیق شوند در غیر اینصورت باعث تحریک پوست می شوند. 


سلامت قلب وعروق: آبغوره باعث کاهش کلسترول و چربی بد خون شده و آن را تبدیل به چربی خوب می‌کند و به همین دلیل در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی موثر است. نتایج تحقیقات بر روی افرادی که از آبغوره به‌طور مداوم استفاده کرده‌اند، نشان داد که رسوبات کلسیمی و چربی در دیواره‌های رگ‌هایشان کمتر شده است.


منبع ویتامین c: از آنجایی که آبغوره محتوی ویتامینc است، می‌تواند التهاب مخاط دهان و خونریزی لثه‌ها که ناشی از کمبود این ویتامین باشد را کاهش دهد. وجود ویتامین c در آبغوره برای درمان بیماری اسکوریت مفید است.


بهبود دیابت: مصرف روزانه آبغوره در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت بسیار مفید است. برای این منظور روشهای مختلفی وجود دارد که افراد میتلا به دیابت می توانند از آن بهره گیرند.استفاده از آبغوره بدون نمک به عنوان چاشنی به مدت 15 روز. روی تمامی سالادها و مواد غذایی خود هنگام ناهار و شام از آبغوره بدون نمک استفاده کنید. همچنین در پخت غذای خود به جایرب گوجه فرنگی از زردچوبه و زعفران برای رنگ دادن استفاده نمایید. در یک روش دیگردرمان دیابت با استفاده از آبغوره، مصرف آن به صورت روزانه و ناشتا در دستور کار قرار می گیرد. هر روز صبح پس از بیدار شدن ناشتا یک فنجان آبغوره حدود شش مثقال بنوشید. این روش را 40 روز ادامه دهید و سپس تست دیابت بگیرید. اگر پایین آمده بود می توانید برای کنترل دیابت مصرف آن را کمتر کرده و به حداقل 3 بار در هفته برسانید. و یا افراد دیابتی می توانند 75 گرم تخم خرفه، 25 تخم اسفرزه، 30 گرم خاکشیر و 25 گرم زنیان را در 1،5 لیتر آبغوره بدون نمک خیس کرده و 48 ساعت در هوای معمولی نگهداری کنند. با پارچه ای تمیز شیره کش کنند و از مایع به دست آمده روزی یک تا 3 بار نصف استکان مصرف کنند. آبغوره و رب انار را با نسبت 3 به 2 ترکیب کنید و به صورت رقیق شده روزی 2 الی 3 مرتبه میل کنید. این مخلوط برای تصفیه و کاهش غلظت خون نیز مفید است و موجب جلوگیری از عود کردن بیماری می شود. 


رفع عفونت گوش: درمان چرک گوش :سرکه و آبغوره را به اندازه مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و برای چند روز متوالی هر روز 1 تا 2 قطره از آن را در گوش بچکانید. مضرات و موارد منع مصرف:


- زیاده‌روی در مصرف آبغوره باعث ضعیف شدن قوای جنسی می‌شود.

افراد سرد مزاج و کسانی که از ضعف اعصاب رنج می برند از خوردن آبغوره خودداری کنند.  

- مصرف آبغوره برای افرادی که کبد سرد دارند و کسانی که از ناحیه شش‌ها دچار ناراحتی هستند، توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که دچار مشکلات معده مانند زخم معده و بالا بودن اسید معده هستند خوردن غوره و آبغوره برای آنان ممنوع است.

- توصیه می‌شود که خانم‌های باردار از مصرف بیش از حد آبغوره خودداری کنند، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

- جمع شدن گاز در دستگاه گوارش، نفخ، دلپیچه و درهم کشیدن اجزای معده از مضرات افراط در خوردن آبغوره است.


  • 22 دی 1399
طب سنتی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

مرزه
موسیر
پونه
آبغوره
فوفل
دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *