خواص درمانی سنگ کهربا

 • 10 فروردین 1401
طب سنتی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
خواص درمانی سنگ کهربا
کهربا صمغ فسیل شده نوعی درخت کاج به نام rinus succinifera است که میلیونها سال قبل در حوالی سواحل دریای بالتیک در روسیه می روییده است. کهربا به دلیل رنگ و زیبائی طبیعی آن از دیرباز ارزش بسیار داشته و مورد توجه بوده است. از دوران باستان تا به امروز کهربا به عنوان سنگ جواهری بسیار ارزشمند، در ساخت اشیاء تزئینی و جواهرات کاربرد داشته است و به عنوان عنصری در عطرها و درمان بیماری ها استفاده می شود.

کهربا با نام انگلیسی amber  برگرفته از واژه عربی عنبر (هم ریشه با عنبر زبان فارسی میانه، لاتین قرون وسطی ambar و فرانسوی میانه ambre ) می باشد. این کلمه در انگلیسی قرون وسطی در قرن  14 رسمی شد و در واقع  به عنبر سائل، ماده‌ای مومی شکل جامد که از نهنگ عنبر گرفته می‌شود، اشاره می کند. در زبان‌های رومی‌، از اواخر قرن 13 مفهوم کلمه به کهربای بالتیک (صمغ‌های فسیلی) تعمیم داده شد. در ابتدا عنبر سفید یا زرد نامیده می‌شد، این معنا در اوایل قرن ۱۵ در انگلیسی به تصویب رسید. زمانی که استفاده از کهربا کاهش یافت، این معنا مفهوم اصلی کلمه شد.در لغت از دو واژه کاه و ربا تشکیل شده و به معنای رباینده کاه است. این معنا به این دلیل برای این ماده به کار گرفته می شود که هنگام مالیدن آن به پارچه یا امثال آن، در سطح کهربا الکتریسیته ساکن ایجاد شده و  باعث ربایش کاه می‌ شود. واژه عربی کَهرَبا معرب واژه پارسی کَهرُبا است که امروزه در زبان عربی به معنی الکتریسیته است. در یونان، کهربا را به اسم الکترون می شناسند زیرا همان طور که از نامش پیداست پس از تماس  با پارچه یا لباس، خاصیت الکتریکی پیدا کرده و الکترون های آن شارژ می گردد و می تواند تکه های کاغذ یا مواد سبک را جذب به خود جذب نماید

 

انواع رنگ کهربا

 کهربا در طیف وسیعی از رنگ‌های مختلف مشاهده می شود. این سنگ زیبا می‌تواند در طیفی از رنگ‌های مختلف از سفید تا لیمویی کم رنگ به قهوه‌ای و سیاه متغیر باشد ولی معمولاً به رنگ های زرد، نارنجی و قهوه‌ای می باشد. رنگ‌های دیگر غیرمعمول آن عبارتند از کهربای قرمز (با نام کهربا گیلاس نیز شناخته شده است)، عنبر سبز و حتی کهربا ی آبی، که بسیار محبوب و در عین حال کمیابند. در بازارهای جهانی رنگ قرمز شفاف آن، گرانترین نوع کهربا محسوب می شوند.

کمتر از 15% کهربا به رنگ تیره یا سیاه هستند. برخی بر این باورند که اصلاً کهربای سیاه وجود ندارد و این رنگ تیره ناشی از ناخالصی هایی نظیر شن و ماسه و... می باشد. اگر به کهربای سیاه نور بزنید، مشاهده می کنید که رنگ آن چیز دیگریست و در واقع کهربای سیاه نوع بسیار تیره نارنجی، قهوه ای و یا قرمز می باشد. 

خواص ماورائی سنگ کهربا

تاثیر بر بدن:

 1. کهربا از جمله سنگ های شفابخش و بسیار متنوع و نیرومند است و عملی شگفت انگیز بر علیه آلرژی ها، اگزما و بثورات پوستی دارد.
 2. همچنین آلرژی هایی که از حیوانات و گرده های گل ایجاد می شوند و تب یونجه و غیره  را شفا می بخشد.
 3. این سنگ درد دندان را در بچه ها، ناراحتی های ریشه دندان در افراد بالغ و سایر ناراحتی های دهان و  را درمان می کند.
 4. التهابات مفاصل، بیماریهای مزمن، رماتیسم و دردهای کمر و پشت را کاهش می دهد.
 5. بعلاوه این سنگ کمک بزرگی به دردهای ناحیه گلو، زکام، تب، دردهای چشم،‌گوش و عفونتهای مجرای تنفسی مانند برونشیت، سرفه و آسم می کند.
 6. کهربا سوخت و ساز را در بدن افزایش می دهد. و عملکرد کبد و تیروئید را حمایت می کند.

تاثیر بر روح و روان:

 1. این سنگ باعث تمایل ما به درمان بیماریها و حفظ تعادل در بدن می شود.
 2. کهربا نیروی اراده را افزایش می دهد و ما را در درمان پیش از موقع حمایت می کند تا آن را بی اهمیت فرض نکنیم.
 3. کهربا یا «سنگ آرامش دهنده» نوعی کریستال است که به اعصاب شخص آرامش می بخشد.
 4. انرژی های منفی را از فرد دور می کند و او را تشویق می کند که زندگی را زیاد سخت نگیرد.
 5. این سنگ همچنین در طی مراقبت های بعد از عمل جراحی می تواند آرامش دهنده هیجانات و عواطف باشد.

اثرات شفابخش کهربا شامل:

 1. مهار نمودن انرژی های اضافی و خارج کردن انرژی های منفی
 2. کسب انرژی های مثبت و ایجاد آرامش

 

 • 10 فروردین 1401
طب سنتی

برچسب ها

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *