کاربرد مصرفی زاج سرخ

  • 16 فروردین 1401
طب سنتی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
کاربرد مصرفی زاج سرخ
زاج سرخ یکی از ارزشمندترین منابع دارویی و صنعتی است که خواص بسیاری دارد از جمله ضد زخم، رویاننده ی موی سیاه، ضد عفونت اندام است. در این مطلب با آن بیشتر آشنا می شوید.

زاج سرخ به دلیل خواص اش از دیرباز یکی از ارزشمندترین منابع دارویی، شخصی، صنایع دستی و صنعتی بوده است. خواص دارویی کلیدی زاج سرخ قابض، ضدعفونی کننده و به شدت خوشبوکننده است. زاج همچون برخی گیاهان دارای خواص ضد عفون و قابض است. معدنی بلوری و به رنگ‌های متفاوت وجود دارد

موارد استفاده از زاج سرخ

از زاج سرخ برای موارد زیر استفاده میشود:

  1. ضد سستی
  2. ضد زخم
  3. ضد جراحات عفونی
  4. ضد عفونت اندام
  5. ضد زخم کزاز
  6. ضد زخم سیفلیس
  7. رویاننده موی سیاه

 

کاربرد مصرفی زاج سرخ

معمولا برای درمان بعد از اصلاح استفاده می شود. برای خونریزی های جزئی ناشی از بریدگی های تراشیدن، از آن به عنوان یک نشانه استفاده می شود.

زخم‌های دهان معمولا روی زبان، لب‌ها، داخل گونه‌ها، داخل لب پایین یا روی لثه ظاهر می‌شوند. زاج به بهبود سریع زخم های دهان کمک می کند.

به بهبود سریع زخم، کاهش تورم و بازگرداندن بافت طبیعی پوست کمک می کند.

از زاج در ترشیجات و حفظ طراوت میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.

به دلیل خاصیت کشایا (قابض) مخاط ریه ها را کاهش می دهد و در نتیجه استفراغ را کنترل می کند.

دارای خاصیت انعقادی است که به کنترل خونریزی مقعدی در موقعیت های انبوه مانند کمک می کند.

خونریزی شدید قاعدگی را کنترل می کند.

به کنترل خونریزی کمک می کند و روند بهبود را تسریع می کند.

به طور موثر برای از بین بردن شپش مو استفاده کرد. برای درمان شپش، زاج پودر شده را همراه با روغن درخت چای در آب مخلوط می کنند. این مخلوط زمانی که برای مدتی روی پوست سر استفاده شود، به از بین بردن شپش کمک می کند.

برای کنترل سیاه سرفه، کاهش تجمع مخاط در ریه ها استفاده می شود.

به دلیل خاصیت خشک کنندگی برای درمان اسهال خونی و اسهال استفاده می شود.

استفاده موضعی آن به دلیل فعالیت درمانی قوی آن برای زخم های دهان مفید است.

برای درمان آسان زخم ها استفاده می شود. کافی است مقداری پودر زاج را روی زخم قرار دهید و بگذارید ۳۰ ثانیه بماند. آن را کاملا بشویید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا آفت از بین برود. شما اغلب در عرض ۳ روز به درمان کامل خواهید رسید.

برای جوش، علائم آکنه، اسکار آکنه و درمان آکنه به طور گسترده استفاده می شود. از زاج برای سفت کردن پوست نیز استفاده می شود.

پودر زاج یکی از درمان های خانگی برای درمان پای ورزشکاران است. ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری پودر زاج را در آب داغ اضافه کنید و پاها را در آب خیس کنید تا آب داغ یا گرم بماند. حداقل ۲۰ دقیقه خیس کنید. پاها را خشک کنید و تا زمان درمان شدن پای ورزشکار از پارچه های مصنوعی استفاده نکنید. این کار را روزانه تکرار کنید تا به سرعت از شر پای ورزشکار خلاص شوید.

به طور گسترده ای برای رفع موهای زائد استفاده می شود. زنان در دوران باستان از زاج برای از بین بردن موهای زائد صورت مانند موهای لب بالا استفاده می کردند.

به عنوان یک دئودورانت طبیعی برای بوی بدن استفاده می شود زیرا توانایی مهار رشد باکتری هایی که مسئول بوی بدن هستند را دارد.

برای درمان خونریزی های جزئی ناشی از بریدگی ها و ساییدگی های جزئی استفاده می شود. پاشیدن پودر زاج می تواند به توقف خونریزی کمک کند. با این حال بریدگی های عمیق و خونریزی بدون وقفه نیاز به مداخله پزشکی دارد.

به طور گسترده ای در تصفیه آب استفاده می شود. زاج ذرات ریز و مواد معلق را در آب خام جذب می کند. این ذرات را در ته آب ته نشین می کند. آب روی آن ذرات غیر از ذرات محلول تمیز است. از این رو پودر زاج به طور گسترده ای در تصفیه آب گل آلود زمانی که مردم برای کمپینگ می روند استفاده می شود.

اثرات جانبی زاج سرخ

محلول در آب و نامحلول در الکل است. برای درمان بیماری استفاده می شود. نباید به صورت داخلی مصرف شود. این تنها برای برنامه های محلی مناسب است. مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث مشکلات تنفسی، پف صورت، احساس سوزش و زخم های کوچک روی پوست، سفتی قفسه سینه/گلو و سوختگی شود که به ندرت در برخی موارد دیده می شود. یک مطالعه منتشر شده در مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی هند نیز نشان داده است که زاج ممکن است بر تعداد اسپرم و باروری مردان تاثیر بگذارد. علاوه بر این، سمیت زاج در کودکان نیز یک خطر واقعی است. یک مطالعه موردی غیرمعمول منتشر شده در سال ۲۰۱۸ تأیید کرده است که سمیت آلوم در کودکان ممکن است منجر به نارسایی کبد شود. بنابراین، اجازه دادن به کودکان برای استفاده از زاج بدون نظارت توصیه نمی شود. علاوه بر این، ویروس‌های هپاتیت A برای مدت طولانی‌تری روی سنگ‌های زاج فعال باقی می‌مانند. بنابراین، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلوم ممکن است منجر به افزایش خطر انتقال هپاتیت A شود.

زاج بعد از اپیلاسیون

اپیلاسیون بریدگی‌ها و بریدگی‌هایی که معمولا با اصلاح همراه است را از بین می‌برد و خطر رشد موهای زیر را کاهش می‌دهد. با این حال، پوست پس از اپیلاسیون همچنان ممکن است تحریک شود، به خصوص اگر موم بیش از حد داغ باشد یا فرآیند خیلی خشن باشد. این باعث می شود که خواص ضد عفونی کنندگی و قابض آلوم برای پوست تازه واکس شده نیز مفید باشد.

زاج برای آکنه و لکه های تیره

درمان آکنه بر روی ترکیباتی مانند اسید سالیسیلیک برای کمک به کاهش آکنه با لایه برداری، تمیز کردن و سفت کردن پوست تکیه دارد. همانطور که مشخص است. می تواند به تمیز کردن باکتری ها و سفت کردن منافذ کمک کند، که ممکن است ضایعات آکنه را کاهش دهد. در اینجا ما سه راه برای استفاده از زاج برای درمان اسکارهای آکنه و لکه های تیره نشان می دهیم:

 

 ماسک صورت زاج و گلاب برای لکه های تیره

به دلیل فواید دارویی اش شناخته شده است، اما آیا می دانستید که برای مراقبت از پوست نیز عالی است؟ از سوی دیگر، گلاب یک عنصر اصلی در بسیاری از روتین های مراقبت از پوست است که به خوبی برای بهبود سلامت پوست شما کار می کند. هر دوی این مواد، زمانی که به طور منظم استفاده شوند، می توانند لکه های تیره و پف چشم ها را روشن یا نرم کنند، بدون اینکه پوست شما را تحریک کنند.

 تونر زاج و گلیسیرین

زاج برای سفت کردن پوست مفید است. به علاوه، دارای خواص قابض است که چربی اضافی پوست را که یکی از دلایل اصلی آکنه یا جوش است، از بین می برد. هنگامی که با گلیسیرین مخلوط می شود، این تونر می تواند به طور موثر برای بهبود پوست کار کند.

 پک صورت زاج برای اسکار آکنه

زاج معمولا برای تسکین پوست تحریک شده پس از اصلاح استفاده می شود، زاج راه حل نهایی برای خلاص شدن از شر جای جوش و آکنه است. علاوه بر این، حتی اسکارهای آکنه نیز قابل درمان هستند.

در پایان

زاج سرخ یک منعقد کننده طبیعی، قابض و ضد عفونی کننده است. به دلیل خاصیت انعقادی در فرآیند تصفیه آب استفاده می شود. در فرآیند تصفیه آب، زاج با ناخالصی‌های موجود در آب واکنش می‌دهد و سنگدانه‌ای تشکیل می‌دهد تا خارج از آب ته نشین شود یا به راحتی توسط یک فیلتر به دام بیفتد.

  • 16 فروردین 1401
طب سنتی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *