چرا باید از داروی گیاهی طب سنتی استفاده کرد ؟

  • 14 آبان 1399
طب سنتی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
چرا باید از داروی گیاهی طب سنتی استفاده کرد ؟
طب سنتی در سال های اخیر با استقبال مجدد انسان ها رو به رو شده است و بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده اند که طبیعت می تواند کمک زیادی را به سلامتی آنها کند. استفاده از انواع داروی گیاهی و همچنین محصولات طبیعی و سالم از جمله موهبت هایی است که طبیعت در اختیار انسان ها گذاشته است.

مزایای طب سنتی 

وجود اینکه سال هاست تاثیرات طب سنتی بر سلامتی انسان مشخص شده اما هنوز هم افرادی هستند که اعتقادی به طب سنتی نداشته و آن را منسوخ شده می دانند. طب سنتی بیش از آنکه به دنبال درمان بیماری باشد بر پیشگیری تاکید دارد اما به این بدان معنا نیست که راهکارهای درمانی را ارائه نمی کند. طب سنتی در طول تاریخ توسط طبیبان حاذقی همچون ابن سینا مورد استفاده قرار گرفته و در دنیا امروز نیز علاج بسیاری از بیماری ها می باشد.

مزایای طب سنتی تا حدی است که در مواردی باعث برتری این طب بر پزشکی مدرن شده است. از جمله این موارد و مزایا می توان به شیوه دفع کنندگی، درمان علت به جای توجه به معلول ها و عوارض و روش درمانی اقلیمی و محلی به جای نسخه جهانی و عمومی اشاره کرد. همچنین استفاده از داروی گیاهی و طبیعی به جای داروهای شیمیایی از دیگر برتری های طب سنتی می باشد. داروی گیاهی حتی در صورت عدم تشخیص درست بیماری موجب بروز عوارض دیگر و افزایش درد بیمار نخواهد شد. تمامی این موارد در کنار یکدیگر باعث شده که افراد بیشتری در سرتاسر جهان به استفاده از این نوع طب روی بیاورند. 

داروی گیاهی 

چرا داروی گیاهی؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که با وجود داروهای شیمیایی قوی چه دلیلی برای استفاده از داروهای گیاهی وجود دارد و اساسا استفاده از داروی گیاهی چه فایده ای دارد. چند مورد از مهم ترین ویژگی های گیاهان دارویی عبارت اند از:

 

  1. داروهای گیاهی معمولا حالت رقیق و آبکی داشته و امکان تنظیم آنها بر اساس قدرت بدن افراد وجود دارد
  2. داروی گیاهی به طور معمول با فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن انسان سازگاری دارند
  3. در صورتی که داروی گیاهی به طور منطقی و اصولی مصرف شود عوارض جانبی را برای انسان نخواهد داشت
  4. تاثیرات مثبت استفاده منظم از این نوع داروها به اثبات رسیده است
  5. استفاده از داروهای گیاهی در بیماری های مزمن فوق العاده موثر می باشد
  6. از این نوع داروها می توان جهت پیشگیری از بروز بیماری نیز استفاده کرد

 

داروی گیاهی برای کدام بیماری ها؟

داروی گیاهی را می توان برای درمان و یا جلوگیری از بیماری های گوناگون مورد استفاده قرار داد که در موارد حاد بهتر است مصرف این نوع داروها با مشورت پزشک طب سنتی انجام بگیرد. موارد مصرف داروهای گیاهی برای برخی مشکلات که عمومی تر هستند:

درمان و بهبود برخی مشکلات رایج نظیر سردرد، سرفه و جوش های پوستی 

درمان بعضی مشکلات مزمن مانند ورم مفاصل، آرتروز، افسردگی خفیف و مشکلات رگ های واریسی

درمان کبد چرب و کاهش کلسترول خون

بهبود عملکرد دستگاه گوارش و درمان برخی مشکلات آن

بالا بردن توان جسمی

پیشگیری از بیماری های گوناگون

طب گیاهی

19 نوع گیاه مقوی اعصاب

خرید انواع داروی گیاهی

در حال حاضر با توجه به استقبال چشم گیر از داروهای گیاهی و رواج پیدا کردن مصرف این داروها با رشد تولید انواع داروی گیاهی در جهان و ایران مواجه هستیم. به همین دلیل داروهای گیاهی در انواع و اقسام مختلف از جمله شربت، روغن، قطره، کپسول، عرقیات و... تولید و عرضه می شوند. اما یکی از مشکلاتی که همواره در این حوزه وجود دارد به عدم تشخیص صحیح در مورد بیماری و استفاده از داروی گیاهی نادرست مربوط می شود. همچنین با وجود داروهای گیاهی تقلبی و بی کیفیت در بازار نیز از دیگر مشکلات مربوط به این حوزه محسوب می شود.

 

مصرف داروی گیاهی ضرری ندارد


مهم‌ترین توصیفی که در مورد گیاهان دارویی می‌شود این است که مصرفش ضرری ندارد، یعنی اگر درمان نکند حداقل عوارضی هم ندارد. همین دلیل موجب شده که مصرف دمنوش، عرقیات، پماد، قرص و شربت گیاهی افزایش پیدا کند و عطاری‌ها مملو از جمعیتی باشد که برای چاق شدن یا لاغر شدن، کم‌خوابی، بی‌اشتهایی، درد معده، سردرد، درد مفاصل و... دارو می‌خواهند. این تصور عمومی که داروهای گیاهی اگر فایده‌ای نداشته باشد و درمان نکند ضرری هم ندارد کاملا اشتباه است و منشأ آن این است که اکثر مردم از خواص گیاهان دارویی، عوارض و مقدار صحیح مصرف آنها خبر ندارند و ممکن است حتی خودسرانه و بدون تجویز پزشک به مصرف آنها مبادرت نمایند که این مسئله بسیار خطرناک است و عوارض آن کمتر از داروهای شیمیایی نیست.

این تصور غلطی است که فکر کنیم گیاهان دارویی به دلیل طبیعی بودن هیچ ضرری ندارد، حتی مصرف بیش از حد گیاهان دارویی هم سلامت را تهدید می‌کند و مصرف این داروها حتما باید با مشورت و توصیه پزشکان صورت بگیرد.


 مصرف خودسرانه و بی‌توجهی به توصیه پزشکان در مصرف این داروها آسیب بزرگی به طب سنتی است. متاسفانه برخی از مردم به توصیه‌های افراد غیرمتخصص عمل می‌کنند که نتیجه‌اش عوارضی است که برخی از آنها جبران‌ناپذیر است.
 متخصصان داروسازی یادآوری می‌کنند که مصرف داروهای گیاهی همراه با سایر داروهای مورد استفاده می‌تواند عکس‌العمل و عوارض جانبی خطرناکی را به همراه داشته باشد بنابراین تصور بی‌ضرر بودن مصرف داروهای گیاهی را باید کنار گذاشت و بر اساس تجویز و توصیه پزشکان متخصص عمل کرد.


 انواع مزاج‌ها در طب سنتی


در طب سنتی شناخت ذات افراد، طبیعت درونی و اعتدال مزاج اهمیت فراوانی دارد و به بهبود افراد بیمار کمک شایانی می‌کند.
ابوعلی سینا، دانشمند، فیلسوف و پزشک معروف ایرانی در کتاب «قانون» که در خصوص طب نوشته شده معتقد است اساس ساختمان جهان بر چهار صفت قرار دارد که این صفات چهارگانه دو به دو متضاد یکدیگرند: حرارت، برودت، رطوبت و یبوست.


و از ترکیب دو به دو صفات چهارگانه طبایع را شناسایی و به این ترتیب نامگذاری می‌کند: سرد و خشک، سرد و تر، گرم و خشک، گرم و تر و معتدل که مجموعا 9 مزاج را به وجود می‌آورند. هرگاه یکی از این اخلاط چهارگانه از حد میزان طبیعی در بدن بیشتر گردد علایمی در فرد پدید می‌آید که به آن بیماری گفته می‌شود.


در طب سنتی ابوعلی سینا نوع تغذیه در سلامتی افراد نقش موثری دارد و برای هر مزاجی و جسمی غذای مخصوصی در نظر گرفته می‌شود. ممکن است غذایی برای فردی مناسب باشد در حالی که برای افراد دیگر نامناسب تشخیص داده شود، بنابراین افراد با توجه به مزاج و طبیعت خاص خود باید تغذیه و حتی داروی خود را انتخاب کنند و داروهای گیاهی با طبع سرد برای افراد سردمزاج تجویز نشود یا بالعکس افراد گرم‌مزاج نباید از غذاها، میوه‌ها و داروهای گرم استفاده نمایند.


در واقع با نگاهی به طب سنتی و تطبیق آن با علوم امروزی می‌توان دریافت که پزشکان پیشین با چه ظرافت، دقت و حساسیت خاصی به طبیعت افراد توجه و براساس آن دارویی تجویز می‌کرده‌اند. «بقراط حکیم» در طب سنتی خود حتی مسئله بهره‌مندی انسان‌ها از پرتوی انرژی ماه و خورشید را مورد نظر قرار می‌دهد و معتقد است گردش ماه و خورشید و حتی سیارات برمزاج انسان‌ها تاثیر دارند و تغییرات مثبت یا منفی در افراد به وجود می‌آورند.


بقراط در خاطراتش می‌نویسد: شخصی که بدون درنظر گرفتن حرکت و چرخش سیارات و ستارگان به حرفه طبابت بپردازد شخصی بدون آگاهی است و مانند کسی است که در دادگاه خودش وکیل باشد. امروزه حتی ناباورترین دانشمندان قبول دارند که بیش از 85 درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده پس کره ماه به راحتی قادر است بر روی بدن و عواطف و احساست آدمی تاثیر بگذارد.


 
سه ضلع اصلی طب سنتی

طب سنتی

تأثیر ناراحتی و مشکلات عصبی بر روح و جسم


مصرف داروهای گیاهی دقیقا با مزاج و طبیعت افراد ارتباط دارد و کسی که بدون آشنایی به خصوصیات طبیعی و مزاجی خود به مصرف داروهای گیاهی می‌پردازد اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

ساختار فیزیکی و فیزیولوژیکی افراد، دارو و تغذیه سه ضلع اصلی طب سنتی هستند که برای درمان بیماری‌ها باید به آن توجه کرد، زیرا در غیر این صورت درمان موفق و نتیجه‌بخش نخواهد بود، در طب سنتی شرایط بدنی و مزاج هر فردی مثل طبع گرم، خشک، تر، بلغمی، سوداوی و مواردی از این دست تعیین‌کننده نوع درمان و تجویز دارو است. مثلا برای فردی که مبتلا به یبوست است و استخوان‌بندی درشت با طبع گرم و مرطوب دارد یک نوع خاص از درمان با گیاهان دارویی تجویز می‌شود. درصورتی که برای فرد دیگر مبتلا به همین بیماری و با طبع سرد و خشک، نوع دیگری از درمان با گیاهان دارویی لازم است.


چنین تشخیصی نیاز به تبحر و دانش پزشکی دارد و هر کسی سر خود و بدون مشورت با پزشک با تجربه نمی‌تواند دارو مصرف کند. البته نوع تغذیه هم در درمان بیماری تاثیر بسیاری دارد و مصرف فست‌فودها و غذاهای فرآوری شده عدم تحرک و زندگی ماشینی با طب سنتی همخوانی ندارد.


 تغییرات براساس نیازهای پزشکی

نیازهای پزشکی


 امروزه گیاهان دارویی که سال‌ها تنها درمان بیماری‌های مختلف انسان‌ها بودند جایگزینی به نام داروهای شیمیایی پیدا کرده‌اند اما عوارض برخی از داروهای شیمیایی و عدم درمان برخی از بیماری‌ها به وسیله این داروها سبب شده که مردم دوباره به همان سنت قدیمی روی آورند و از داروهای گیاهی استفاده کنند.
  استفاده از داروهای گیاهی لزوما به معنای رد کامل داروهای شیمیایی و داشتن تفکر ضدعلمی و ضدپزشکی نیست بلکه در برخی از موارد استفاده از روش‌های طب سنتی در درمان برخی از بیماری‌ها ممکن است نتیجه بهتری داشته باشد.


مهم‌ترین مسئله شناخت داروها، شناخت طبیعت افراد و جمع‌آوری اطلاعات لازم در این زمینه است. به طور مثال کسانی که بیماری‌های گوارشی دارند پس از انجام آزمایشات پزشکی از جمله رادیولوژی، سونوگرافی، آندوسکوپی و... و مراجعه به پزشک می‌توانند از پزشک متخصص مجوز مصرف داروهای گیاهی را نیز بگیرند و در کنار درمان پزشکی با توصیه پزشک مربوطه داروهای گیاهی نیز مصرف کنند.

 

  • 14 آبان 1399
طب سنتی

برچسب ها

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها