19 نوع گیاه مقوی اعصاب

  • 17 آبان 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
19 نوع گیاه مقوی اعصاب
معرفی گیاهانی که اعصاب را تقویت می کنند سیستم عصبی ما در واقع رابط بین ذهن و بدن است. این سیستم شگفت انگیز به کمک انتقال دهنده های عصبی پیام های عصبی را از مغز و سلول های عصبی در محل سیناپس به سلول های عصبی یا عضلانی می رساند. تا به امروز حدود 300 انتقال دهنده عصبی از جمله اندورفین، آدرنالین، نورآدرنالین، استیل کولین، نوروپپتید کشف شده اند. با وجودی که سیستم عصبی تنها بخش کوچکی از جسم انسان را تشکیل داده اما تمام فعالیت های فیزیکی، احساسات و افکار را کنترل می کند.

 

حال اعصابت چطور است؟

حتما می دانید که عوامل فیزیکی، برانگیزاننده تفکر و احساس اند و می توانند با تاثیر مستقیم بر افکار و احساسات سبب بروز مشکلات و بیماری های روانی شوند، بعبارتی احساسات منفی با کاهش انرژی، نشاط و مقاومت روانی فرد، خود را به شکل بیماری روانی نشان می دهند. این در حالی است که افکار هماهنگ و احساسات مثبتی چون امید، ایمان، عشق و شادی سبب ترشح مواد شیمیایی مهمی از بافت ها و غدد بدن می شوند که وضعیت جسم و روح را به جهت خوبی سوق می دهند. بد نیست بدانید که تحقیقات گسترده دانشمندان روی 22 هزار و 461 فرد بزرگسال نشان می دهد، نارضایتی از زندگی نرخ مرگ و میر را افزایش می دهد و در عوض حس شادی، سلامت عمومی فرد را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد.

 

سیستم عصبی تان را بهبود ببخشید


اگر فردی دچار ناهماهنگی روحی و عصبی باشد می توان مشکل او را در جلسات مشاوره و با پیگیری ریشه های روانی اش حل کرد. ورزش و یوگای منظم هم برای درمان آشفتگی ذهنی بسیار موثرند. در کنار این روش ها می توان با استفاده از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی به تغذیه بافت های عصبی پرداخت و عملکرد سیستم عصبی را بهبود بخشید، مثلا می توان مقاومت در برابر استرس را افزایش داد و در مقابله با شرایط سخت و مشکل ها، واکنشی بهتر نشان داد. مواد گیاهی دارای مولکول هایی مشابه انتقال دهنده های عصبی هستند که به انتقال پیام بین سلول های عصبی و عضلانی کمک می کنند. این در حالی است که برخی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی مانند آگونیست عمل می کنند و با اتصال به سایت های گیرنده عصبی جلوی واکنش های شیمیایی را می گیرند.

 

استرس اعصاب قوی می خواهد

اگر می دانید به زودی در یک شرایط استرس زا قرار می گیرید می توانید با مصرف گیاهان دارویی و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی تان، خود را برای تنش حاضر کنید. ترکیبات گیاهی برای مقابله با استرس می تواند به صورت خوراکی، روغن ماساژ یا روغن وام حمام استفاده شوند. یکی از موثرترین این ترکیبات مخلوط گل شاه پسند، بابونه و اسطوخودوس است. البته برای درمان استرس مزمن توصیه می کنیم عصاره جین سینگ را به کار ببرید.

 

مهمترین گیاهان دارویی مقوی اعصاب

1. آویشن

آویشن

این داروی سرد طبع و تلخ مزه با هدف تاثیر بر کبد، قلب و سیستم عصبی تجویز می شود که آرام بخش و ضد اسپاسم بوده و برای علائم خاصی چون عصبانیت جسمی یا روانی، دندان درآوردن، لرزش، تشنج، حرکات عضلانی غیرارادی و اختلالات قلبی عصبی بسیارموثر است.

 

2. سنبل الطیب

سنبل الطیب

دارویی گس با طبع گرم، ضداسپاسم، ضدنفخ و مسکن که برای تشنج، افسردگی، ناامیدی و اسپاسم تاثیر چشمگیری دارد. برای دریافت نتیجه مطلوب از این دارو باید 1 تا 30 قطره از آن را برای بیمار تجویز کنید.

 

3. گزنه

گزنه

دارویی سرد و تلخ مزه، آرام بخش و خواب آور است که برای مقابله با بی خوابی، هذیان گویی، تحریک پذیری ذهنی و وسواس تجویز می شود. دوز مصرف مناسب گزنه 1 تا 60 قطره است.

 

4. عناب

عناب

تأثیر ناراحتی و مشکلات عصبی بر روح و جسم


دارویی ترش و شیرین با طبع خنثی که بر اندام هایی مانند قلب، طحال، کیسه صفرا، کبد اثر می گذارد و بی خوابی، بی قراری، تپش قلب و تعریق شبانه را از بین می برد. دوز مصرفی مناسب برای این دارو 10 تا 20 گرم در جوشانده است.

 

5. جو

جو

این دارو شیرین است و طبعی خنثی دارد. جو بر طحال و ریه ها اثر می گذارد، تب بر، مقوی اعصاب و تسکین دهنده است و خستگی عصبی، ضعف اعصاب و سردرد عصبی ناشی از افسردگی و کار زیاد را از بین می برد.

 

6. گل ساعتی

گل ساعتی

دارویی تلخ با طبع سرد که آرام بخش، ضد اسپاسم، مسکن بوده و برای نگرانی از کار زیاد، هیجان ناشی از تب، بی خوابی، حرکات تشنجی، تپش قلب ناشی از شوک هیجانی مفید است که بسته به وضعیت بیمار از 1 تا 120 قطره تجویز می شود.

 

7. تاج الملوک

تاج الملوک

دارویی گس، شیرین با طبع گرم، آرام بخش و ضد اسپاسم است و در درمان بی خوابی، تحریک پذیری، هذیان، تنش پیش از قاعدگی، افسردگی بعد از سوئ استفاده جنسی و نوسانات خلقی منفی موثر است که برای بهترین اثر باید بین 5 تا 60 قطره تجویز شود.

 

8. یو آن چی

دارویی با طعم تند و تیز، تلخ با طبعی گرم که بر نگرانی، احساسات منفی همراه بی خوابی اثر آرام بخش دارد و بهتر است 3 تا 9 قطره از آن را برای بیمارتان تجویز کنید.

 

9. یاسمن زرد

یاسمن زرد

دارویی تلخ با طبع سرد که ضداسپاسم و تب بر است و برای درمان سر درد و تحریک عصبی از 1 تا 10 قطره تجویز می شود.

 

10. کرفس

ویتامین B6 و اسیدپانتوتنیک در کنار کلسیم و منیزیوم گیاه کرفس با تقویت اعصاب تاثیر چشمگیری در آرامش روانی فرد دارند.

 

11. نعنا

نعنا

برگ و سرشاخه های این گیاه سبب شادی و آرام ساختن حالت اضطرابی بیمار می شود.

 

12. پامچال

پامچال

گل پامچال گیاهی خواب آور، ضداسپاسم و ضد درد است.

 

13. جین سینگ

جین سینگ

تقویت دستگاه عصبی، از بین بردن خستگی عصبی و تقویت حافظه از اثرات چشمگیر جین سینگ بر سیستم عصبی هستند.

 

14. ریحان

ریحان

این گیاه خوشبو برای درمان سردردهای میگرنی و عصبی، تقویت حافظه و افسردگی تجویز می شود.

 

15. زعفران

زعفران

با تحریک اعصاب اثری مسکن، آرام بخش و خواب آور دارد و فرد را شاد و خندان می کند.

 

16. آشواگاندا ashwagandha

 آشواگاندا ashwagandha

چرا باید از داروی گیاهی طب سنتی استفاده کرد ؟


این گیاه که از هزاران سال پیش برای تقویت بافت های عصبی و همبند استفاده می شد، در تحقیق های امروزی نشان داده که عامل موثری برای شکل گیری نوریت های مغز موش است. امروزه محققان برای استخراج ماده موثره این گیاه و تهیه داروی مقوی اعصاب سخت در تلاش اند.

 

17. شانکپورشپی shankhpushpi

شانکپورشپی shankhpushpi

این گیاه که در طب سنتی هم کاربرد زیادی داشته برای کاهش استرس های روزمره عالی عمل می کند و شب هنگام، خوابی آرام به چشم می آورد.

 

18. تولسی یا ریحان مقدس

تولسی یا ریحان مقدس

این گیاه تعادلی پایدار به سیستم عصبی می بخشد و با مصرف آن می توان از عوامل مهاجم به سیستم عصبی در امان اند. تولسی دردهای عصبی را از بین می برد و سیستم حرکتی را با سیستم عصبی هماهنگ می کند.

 

19. زردچوبه

زردچوبه

تحقیقات نشان داده است که زردچوبه تمام بافت های بدن را تقویت می کند. این گیاه تقریبا بر تمام ابعاد سلامت اعصاب از جمله: سطح کل، تعداد کل اعصاب، قطر اعصاب و سطح پوشش میلین اثر دارد.

 

  • 17 آبان 1399
گیاهان دارویی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها