میخک

  • 24 آبان 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
میخک
میخک به پاکسازی خون کمک می کند ؛ مطالعات نشان داده اند که عصاره های معطر آن می توانند باعث کاهش سمیت خون شوند و فعالیت آنتی اکسیدانی را در سراسر بدن تحریک کنند، و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در عین حال پلاکت ها را پاکسازی کنند.

 

 میخک

 

میخک صدپر  به زبان انگلیسی (Clove) با نام علمی Syzygium aromaticu  نوعی از گیاهان دارویی، درخت این گیاه در تمام طول سال سبز است.در زبان عربی به آن قرنفله گویند. گلهای این گیاه دارای بوی معطر قوی می‌باشد و ارتفاع درخت ۱۰ تا ۱۲ متر است و گاهی تا ۲۰ متر هم رشد می‌کند و دارای برگهایی بزرگ و با گل‌هایی سرخ می‌باشد. جوانه‌های گل در ابتدا کم رنگ هستند و به تدریج تبدیل به سبز و پس از ان به رنگ قرمز تبدیل می‌شود، در این هنگام میوه‌های درخت اماده برداشت هستند. و به عنوان ادویه در ترشیجات استفاده می‌شود و از دانه‌های به عنوان داروهای پزشکی نیز استفاده می‌شود. میخک صدپر در حال حاضر در درجه اول در کشورهای هند، اندونزی، ماداگاسکار، زنگبار، پاکستان، ویتنام و سریلانکا برداشت می‌شود.


 خواص میخک

1.محافظت از کبد:

با توجه به آنتی اکسیدان های غنی موجود در میخک، یک انتخاب بسیار ایده آل برای محافظت از اندام های بدن به خصوص کبد است.گل میخک با خواص محافظتی که دارد، منجر به کاهش سطح آنتی اکسیدان ها در کبد می شود.

2. میخک مناسب برای بیماران دیابنی:

مقدار انسولین تولید شده در بیماران دیابتی به اندازه کافی نیست و تحقیقات نشان می دهد که استفاده از گل میخک، به تولید انسولین در بدن و همچنین حفظ سطح قند خون کمک می کند.

3. میخک مناسب برای سلامت دستگاه گوارش:

میخک برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش بسیار موثر است و مشکلات مربوط به معده، مانند:اسهال، نفخ شکم، تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، یبوست و غیره را درمان می کند.

4. میخک برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن:

میخک باعث افزایش میزان گلبول های سفید در بدن می شود و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و میزان حساسیت بدن نسبت به عوامل خارجی که باعث ایجاد آسیب و ناراحتی میشوند را کاهش میدهد.

5. میخک مناسب برای درمان بیماریهای دهان و دندان:

میخک به طور موثری دارای خواص ضد درد، برای مشکلات دهان و دندان توصیه می شود ، همچنین می تواند برای درمان بیماری های لثه نیز مورد استفاده قرار بگیرد، مانند ژینژیویت و پریودونتید. شما می توانید آن را روی دندان هایی که تحت تاثیر عفونت قرار گرفته اند اعمال کنید ؛ همچنین روغن آن به عنوان یک ضد درد و ضد عفونی کننده استفاده می شود.

6. میخک برای کمک به بهبود و افزایش استحکام استخوان ها:

میخک حاوی هیدروژن الکل، از ترکیبات فنلی مانند:فلاون ها، فلانوئید ها و ایزوفلاون ها هستند.تحقیقات ثابت کرده است که این ترکیبات بدن را قادر به ساخت استخوان های قوی می کند، همچنین تراکم استخوانی را افزایش می دهد و برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان بسیار مفید و موثر خواهد بود.

7. میخک برای کمک به درمان سر درد:

میخک به عنوان یک درمان موثر در حوزه پزشکی یونانی سالها مورد استفاده قرار می گرفته است.با توجه به خواص ذکر شده، گل میخک به طور موثر، درد را کاهش می دهد. استفاده از روغن گل میخک روی پیشانی و اطراف بینی و یا مصرف آن با نمک و شیر در درمان سردرد بسیار موثر خواهد بود.

8. درمان درد گوش با میخک:

ترکیبی از میخک و روغن کنجد، یک درمان خوب برای درد گوش است زیرا این ناحیه را بی حس می کند و در نتیجه دردی احساس نمی شود.

9. میخک برای بهبود هضم:

میخک، تولید و ترشح آنزیم های گوارشی را بهبود می بخشد و این امر فرایند هضم را افزایش می دهد.میخک ها همچنین به کاهش مشکلاتی مانند تحریک پذیری، درد معده، گرفتگی، تهوع و سوء هاضمه کمک می کنند.

برای تاثیر بیشتر آن را با عسل ترکیب کنید.

10. میخک برای مبارزه با سرطان ریه :

تحقیقات گسترده ای بر روی اثرات میخک برای مبارزه با سرطان انجام شده است، از طریق این این تحقیقات متوجه شدیم که گل میخک باعث پیشگیری از سرطان میشود و اینکه حتی میتواند سرطان ریه را در مراحل اولیه درمان کند.

11. میخک یک آنتی باکتری قوی است

میخک به شدت با پاتوژن های انسانی مبارزه می کند، استفاده از جوانه گل، میخک عصاره و روغن آن به اندازه کافی برای کشتن چنین پاتوژن هایی کافی خواهد بود.همچنین میتواند با پاتوژن های که موجب وبا میشود، مبارزه کند و آنها را از بین ببرد.

12. میخک برای مبارزه با بوی بد دهان:

میخک ها به دلیل عطر متفاوتی که دارند، برای از بین بردن بوی بد دهان بسیار تاثیر گذار می باشند.همچنین یکی از عناصر مهم موجود هستند که در خمیر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.می توانید آنها را در طول روز بنوشید یا همراه با غذا مصرف کنید، که برای مقابله با مشکلات تنفسی و بوی بد دهان عالی است.

13. میخک دارای خواص ضد التهابی:

میخک ها برای درمان درد بسیار موثر هستند، کمک میکنند تا گیرنده های درد در بدن کاهش پیدا کند.وجود اگنول که در میخک به مقدار زیاد یافت می شود، اساسا برای درمان التهاب مزمن موثر است.

14. میخک برای کمک به بهبود زخم ها:

میخک به عنوان ضد درد و ضد عفونی کننده برای درمان کبودی و خراشیدگی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، برای از بین بردن ورم نیز موثر خواهد بود.

15. میخک برای درمان آکنه:

خواص ضد باکتری میخک برای کاهش آکنه روی پوست بسیار موثر است، ایجاد آکنه به دلیل انواع آلاینده ها و باکتری های مضر است که از پوست شما به عنوان یک زمینه پرورش استفاده می کند.

همچنین به دلیل خواص ضد باکتری، می تواند مشکلات پوستی را کاهش دهد و به دلیل ویژگی ضد التهابی که دارد، قرمزی و ورم ناشی از چنین مشکلاتی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

16. میخک برای کمک به جوان سازی پوست:

حضور آنتی اکسیدان های موجود در میخک،در کنار سبک سالم زندگی باعث جوان سازی پوست می شود و همچنین رادیکال های آزادی را که موجب آسیب به سلول های پوستی و چین و چروک زودرس می شوند را خنثی می کند و از بین می برد و به جوان سازی پوست کمک میکند 

17. میخک برای کمک به مشکلات جنسی:

مصرف میخک در برخی موارد ممکن است باعث رفع مشکلات جنسی مشترک در میان مردان مانند اختلالات نعوذ و عدم میل جنسی شود.همه این ها به دلیل اختلال در هورمون مردانه به نام تستسترون است، گل میخک یک اثر شگفت انگیز برای حفظ و تنظیم سطح این هورمون ها دارد.

18. میخک مناسب برای پاک کردن ریه ها و گلو:

میخک از رشد باکتری های مضر در ریه ها جلوگیری می کند، از این رو به بدن شما برای پیشگیری از سرماخوردگی سرفه و هم چنین شرایطی مانند تنفس سخت، کمک می کند.

19. درمان گل مژه:

میخک به دلیل طبیعت ضد التهابی که دارد برای درمان گل مژه بسیار موثر است. گل مژه در حقیقت التهاب مژه است و می تواند یک وضعیت بسیار آزاردهنده و دردناک باشد. روغن میخک به دلیل خاصیت ضد باکتریایی که دارد، از بروز عفونت های چشم نیز جلوگیری می کند.

20. میخک برای کمک به پاکسازی خون:

میخک به پاکسازی خون کمک می کند ؛ مطالعات نشان داده اند که عصاره های معطر آن می توانند باعث کاهش سمیت خون شوند و فعالیت آنتی اکسیدانی را در سراسر بدن تحریک کنند، و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در عین حال پلاکت ها را پاکسازی کنند.

21. میخک برای کمک به خلاص شدن از اعتیاد به مواد مخدر:

جویدن یک گل میخک به جای سیگار کشیدن میتواند تمایل شما به سیگار را کاهش دهد و همچنین با چنین عملکردی باعث انحراف مغز میشود.

22. میخک برای کمک به جلوگیری از آنفلونزا:

مصرف گل میخک به طور موثری از آنفلونزا جلوگیری میکند. زمانی که آن را با غذا مصرف میکنید، تولید بزاق را افزایش میدهد که برای گاستریت، اسیدیته و کاهش اشتها مناسب است.

23. میخک برای کمک به درمان گرفتگی و اسپاسم:

گل میخک با خواص آرامش بخش که دارد، می تواند گرفتگی و اسپاسم بدن را کاهش داد.

24. میخک برای کمک به کاهش وزن:

میخک یکی از ادویه های توصیه شده برای کسانی است که برنامه ی رژیمی برای کاهش وزن دارند، زیرا حاوی خواص ضد چاقی است. یکی از علل بیماری دیابت نوع 2 آن است که فرد نمی تواند وزن خود را کنترل کند. هرچند لوزا معده انسولین کافی تولید می کند اما بدن نمی تواند از آن برای تجزیه ی قند خون استفاده کند بهتر است بدانید که مصرف میخک ممکن است به پیشگیری از افزایش وزن زیادی و همین طور درمان علائم مقاومت به انسولین کمک کند. 

25. میخک برای کمک به سفید کردن دندان ها:

میخک، علاوه بر جلوگیری از کرم خوردگی، می تواند برای سفید کردن دندان ها نیز استفاده شود. کسانی که دندان های زرد رنگ دارند معمولا اعتماد بنفس شان پایین است چون دندان های زرد ممکن است باعث شود جذابیت کل ظاهر آن ها کمتر به نظر برسد. به علاوه، لبخند زدن در برابر دیگران برای شان سخت است چون دندان های زرد چیز خوب و خوشایندی نیست.

اما با وجود این، راه هایی برای خلاص شدن از مشکل زردی دندان وجود دارد. یکی از آن ها استفاده ی میخک است. کافی است میخک را بکوبید تا پودر شود، و بعد از این پودر به عنوان جایگزینی برای خمیر دندان استفاده کنید. به طور منظم دندان های تان هر روز به مدت 10 تا 15 دقیقه با این پودر مسواک کنید.

26. کمک به درمان نفخ شکم با میخک:

نفخ وقتی اتفاق می افتد که گاز در معده جمع می شود ؛ برای درمان، فقط 4 یا 5 عدد میخک را با آب گرم مخلوط کنید و هر روز صبح از آن بنوشید تا نفخ شکم درمان شود.

27. میخک برای کمک به کاهش اضطراب و استرس:

میخک دارای اثر گرم کننده بر روی بدن و عطر تندی است که باعث شادابی فرد خواهد شد.استفاده ی موضعی یا مصرف روغن میخک به صورت رقیق شده می تواند به کاهش فشار ذهنی و خستگی کمک کند.

28. میخک برای افزایش حجم مو:

 با مصرف گلبرگ میخک و یا روغن آن می توانید حجم موهای تان را افزایش دهید.

29. میخک برای کمک به کاهش ریزش مو:

در اثر استرس، تغذیه ناسالم، مشکلات هورمونی، از دست دادن ناگهانی وزن، استفاده از برخی محصولات مراقبت از مو ،تغییرات فصلی همه دلایل مختلف ریزش مو هستند، که اکثر این افراد راه حل های گیاهی را دنبال می کنند. اگر شما نیز به دنبال چنین معجزه هستید، می توانید با استفاده از گل میخک در کوتاه مدت نتیجه خوبی را بدست آورید

 

  • 24 آبان 1399
گیاهان دارویی

برچسب ها

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

میخک
جوز هندی
ختمی
آلزایمر
دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهها

  1. John Doe
    به این میخهای کوچولو نمی اومد انقد خاصیت داشته باشن.فکر میکردم فقط تو ژل دندون به کار میرن.