سنبل الطیب

  • 28 آبان 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
سنبل الطیب
سنبل الطیب به طور مستقیم بر روی سیستم عصبی به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل می کند. یک تحقیق هندی دریافت که تمام عصاره و روغن های به دست آمده از سنبل الطیب، تاثیر تکان دهنده قابل توجهی بر روی موش ها دارد. علاوه بر این، این روغن تاثیر آسپرین را نیز افزایش داد.

● سنبل الطیب 

 

سنبل الطیب یا علف گربه (نام علمی: Valeriana officinalis) گیاهی است که بوته ای استوار و چندساله دارد و در اروپا و بخش‌هایی از آسیا می‌روید. دارای ریشه‌ای کوتاه و بوته‌ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. در زبان عرب به آن حشیشة القطه گویند.

ریشهٔ این گیاه در طب سنتی ایران دارای ارزش دارویی است و از آن به عنوان آرام‌بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی، هضم‌کننده غذا و ضد دل‌پیچه استفاده می‌شود.

نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصارهٔ این گیاه است که 

به فرومون‌های بدن گربه‌ها شباهت دارد. این گیاه اثر مشابهی نیز بر روی موشهای صحرایی دارد. خواص درمانی سنبل الطیب (علف گربه) سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به‌طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می‌رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل‌های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال‌ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می‌روید.

سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می‌رود و در اطراف آن به جست و خیز می‌پردازد و از بوی آن مست می‌شود. گل‌های سنبل الطیب برنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه‌ای است.

قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن برنگ قهوه‌ای در می‌آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می‌شود.

فواید سنبل الطیب

سنبل الطیب برای بی خوابی:

هرچند مطالعات اختلافی وجود دارد، اما بیشتر مطالعات نشان می دهند که مصرف سنبل الطیب می تواند مدت زمان به خواب رفتن را بین 15 تا 20 دقیقه کاهش دهد

 سنبل الطیب برای افسردگی:

تحقیقات اولیه نشان می دهند مصرف سنبل الطیب علائم افسردگی را کاهش می دهد. مصرف دوز بالاتر سنبل الطیب به میزان 1000 میلی گرم، علائم افسردگی را در سریعتر از دوز پایین تر به مقدار 500 میلی گرم بهبود می دهد.

سنبل الطیب برای اختلالات قاعدگی:

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف 255 میلی گرم سنبل الطیب سه بار در روز به مدت دو دوره قاعدگی، درد ناشی از قاعدگی را التیام می دهد.

خواص سنبل الطیب برای بی قراری:

تحقیقات ابتدایی نشان می داد خوردن یک یا دو قرص ترکیبی شامل 120 میلی گرم عصاره ریشه سنبل الطیب و 80 میلی گرم عصاره برگ بادرنجبویه، ممکن است علائم بی قراری در کودکان زیر 12 سال را کاهش دهد.

سنبل الطیب برای استرس:

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف 600 میلی گرم سنبل الطیب به مدت هفت روز قبل از آزمایش استرس، فشار خونو ضربان قلب را کاهش می دهد. تحقیق دیگری نشان داد که مصرف 100 میلی گرم سنبل الطیب قبل از سخنرانی در مقابل شنونده احساس اضطراب را کاهش می دهد. تحقیق دیگری دریافت که مصرف ترکیبی از 360 میلی گرم سنبل الطیب و 240 میلی گرم بادرنجبویه باعث کاهش اضطراب و استرس می شود. اما اگر این ترکیب در روز بالاتری مصرف گردد منجر به افزایش استرس می شود.

سنبل الطیب برای تسکین درد:

سنبل الطیب به طور مستقیم بر روی سیستم عصبی به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل می کند. یک تحقیق هندی دریافت که تمام عصاره و روغن های به دست آمده از سنبل الطیب، تاثیر تکان دهنده قابل توجهی بر روی موش ها دارد. علاوه بر این، این روغن تاثیر آسپرین را نیز افزایش داد.

سنبل الطیب یک شل کننده عضلات:

آرامبخش طبیعی و ضد التهاب بودن ریشه سنبل الطیب مانند یک شل کننده قوی عضلات عمل می کند و می تواند به ویژه در گرفتگی های شکمی قاعدگی مفید باشد.

خواص سنبل الطیب برای سلامت قلب:

محققان با مطالعات مکرر دریافته اند که آمینو اسید گابا فشار خون را تنظیم می کند. تنظیم فشار خون مناسب، تاثیر مستقیمی بر رویسلامت قلب می گذارد؛ در حالیکه افزایش فشار خون ریسک حملات قلبی و سکته را افزایش می دهد.

درمان بیماری پارکینسون:

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که به یک مشکل رایج تبدیل شده است. آزمایشات آثار مفید عصاره سنبل الطیب را برای بیماری پارکینسون گزارش داده اند. علاوه بر آن، با توجه به اینکه بیماری پارکینسون در نتیجه ی عدم تعادل متابولیک میتوکندری است، فواید عصاره این گیاه جهت بهبود این معضل قابل توجه است.

سنبل الطیب برای کاهش فشار خون:

ریشه سنبل الطیب به آرام شدن بدن و ذهن کمک می کند. این ریشه همچنین با بهبود سلامت قلب فشار خون را نیز کاهش می دهد. ترکیبات فعال موجود در ریشه سنبل الطیب برای مدیریت استرس و اضطراب موثر است که این موضوع به تنظیم فشار خون کمک می کند.

فشار خون احتمال سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. مکمل های ریشه سنبل الطیب به صورت طبیعی فشار خون را پایین آورده و سطح سالم آن را عادی سازی می کند که تاثیر مثبتی بر روی سلامت قلب می گذارد.

  • 28 آبان 1399
گیاهان دارویی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *