هلیله سیاه

  • 01 آذر 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
هلیله سیاه
میوه یک درخت هندی تقریباً بزرگ با ارتفاع تقریباً سه تا چهار متر است. برگ این درخت سبز رنگ، باریک، بیضی شکل و نوک تیز است. گل‌های هلیله دارای پنج گلبرگ و میوه آن خوشه‌دار است و دارای سه نوع زرد، کابلی و سیاه است. بهترین نوع هلیله، سفت، بدون دانه و سیاه رنگ است. از میوه این درخت که با نام هلیله شناخته شده است در درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود

● هلیله سیاه

 

هلیله میوه یک درخت هندی تقریباً بزرگ با ارتفاع تقریباً سه تا چهار متر است. برگ این درخت سبز رنگ، باریک، بیضی شکل و نوک تیز است. گل‌های هلیله دارای پنج گلبرگ و میوه آن خوشه‌دار است و دارای سه نوع زرد، کابلی و سیاه است. بهترین نوع هلیله، سفت، بدون دانه و سیاه رنگ است. از میوه این درخت که با نام هلیله شناخته شده است در درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود

موارد استفاده هلیله سیاه:

_آسم

_عفونت انگشت، که یک آبسه دردناک بر روی ناخن انگشت است،

_یبوست

_هموروئید

_ریزش مو

_اسیدیته و سوزش سر دل

_لثه های دردناک و خونریزیشان

_سفید شدن مو

_زخم دهان

_واژینیت یا التهاب واژن

طریقه مصرف هلیله سیاه :

برای آسم، هر شب تکه کوچکی از این میوه خشک را بجوید. برای عفونت انگشت، دانه های هلیله را بردارید و آن ها را بپزید. پودرشان کنید و با یک فنجان آب مخلوط کرده تا خمیری را تهیه کنید. قبل خواب خمیر را روی انگشت عفونی خود بمالید.

برای مبارزه با یبوست، یک قاشق چای خوری از پودر پوست خشک این میوه را با کمی نمک و آب ولرم مخلوط کنید و بنوشید.

برای هموروئید، میوه آن را در روغن کرچک سرخ کنید، تا قهوه ای طلایی شود. پودرش کنید و نگه دارید. یک قاشق چای خوری از این پودر را در وقت خواب با آب ولرم برای داشتن حرکت نرمال روده مصرف کنید.

برای ریزش مو، دانه های 8-10 میوه را بردارید، آنها را در یک فنجان روغن نارگیل بجوشانید. هر روز از این روغن مو استفاده کنید.

برای اسیدیته و سوزش معده، یک قاشق چای خوری از آمیا پوست میوه های خشک و هلیله سیاه را به خوبی آسیاب کنید. یک فنجان آب اضافه کنید و مخلوط را به خوبی بجوشانید. یک قاشق چای خوری عسل را نیز اضافه کنید و بنوشید.

برای خونریزی و درد لثه، دانه ها را بردارید و از پودر خوب میوه های خشک به عنوان پودر دندان استفاده کنید.

برای رفع سفید شدن مو، عصاره میوه را به صورت مرتب استفاده کنید.

برای زخم های دهان، خمیر نرمی را از پودر این میوه درست کنید و با باترمیلک مخلوط کنید و چند بار در روز از آن استفاده کنید.

برای واژینیت، دم کرده این میوه های خشک به عنوان شستشو دهنده واژینال استفاده می شود.

توجه:زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.

 

  • 01 آذر 1399
گیاهان دارویی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *