بابونه

  • 03 آذر 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: -۳ دقیقه
بابونه
بابونه یک گیاه ایمن محسوب می شود و در بسیاری از فرهنگ ها برای بیماری های معده و به عنوان یک آرام بخش خفیف مورد استفاده قرار گرفته است. رایج ترین شکل استفاده از آن به صورت چای می باشد.

● بابونه


بابونه گیاهی دائمی و کوچک با بویی معطر، به ارتفاع تقریباً 30 سانتیمتر است. در انگلیسی به آن chamomile گویند. ساقه های بابونه به رنگ سبز مایل به سفید، با برگ های کوچک و متناوب است که دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک می باشد. گل بابونه در یک سطح و در انتهای ساقه و در تابستان رشد می کند. گلبرگ های گل بابونه به رنگ سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند

 

خواص بابونه :

 

چای بابونه، برای کمر ، مشکلات روماتیسمی و بثورات مورد استفاده قرار می گیرد.

ضماد بابونه ، برای درمان بواسیر و زخم ها استفاده می شود.

بخور بابونه ، برای کاهش علائم سرماخوردگی یا آسم مورد استفاده قرار می گیرد.

بی قراری ، مشکلات دندانپزشکی و قولنج را در کودکان تسکین می دهد.

آلرژی را تسکین می دهد ، به همان اندازه که آنتی هیستامین ها موثر است.

چای بابونه بعد از غذا به هضم غذا كمك می كند.

بابونه تهوع صبحگاهی را در دوران بارداری تسکین می دهد.

بابونه سرعت بهبودی زخم های پوستی ، جراحت یا سوختگی را افزایش می دهد.

بابونه گاستریت و کولیت اولسراتیو را درمان می کند.

بابونه التهاب را کاهش داده و حرکت روده را تسهیل می بخشد.

شستشو یا کمپرس گیاه بابونه برای مشکلات پوستی و التهاب از جمله التهابات بافت مخاطی استفاده می شود.

آرامش عمومی را تقویت کرده و استرس را کاهش می دهد.

بی خوابی را کنترل می کند. بابونه آرامش بخش ماهیچه ها است و ممکن است به کسانی که از بی خوابی رنج می برند کمک کند تا راحت تر بخوابند.

گیاه بابونه بیماری دیورتیکولی ، مشکلات روده تحریک پذیر و انواع مشکلات دستگاه گوارش را درمان می کند

گیاه بابونه بثورات پوستی را تسکین می دهد (از جمله اگزما) ، سوختگی جزئی و آفتاب سوختگی. به عنوان لوسیون یا به صورت روغن به حمام اضافه می شود ، بابونه ممکن است خارش اگزما و سایر بثورات و التهاب پوست را کاهش می دهد. همچنین ممکن است باعث بهبودی شود و از عفونت باکتریایی جلوگیری کند.

التهاب چشم و عفونت را درمان کنید. چای بابونه خنک شده می تواند بصورت کمپرس برای تسکین چشم های خسته و تحریک شده استفاده می شود و حتی ممکن است به درمان ملتحمه چشم کمک کند.

زخم های دهان را درمان کرده و از بیماری لثه جلوگیری می کند. دهانشویه بابونه ممکن است به تسکین التهاب دهان و سالم ماندن لثه ها کمک کند.

گرفتگی قاعدگی را کاهش می دهد. گیاه بابونه بخاطر توانایی آرام کردن عضلات صاف رحم به کاهش ناراحتی در گرفتگی قاعدگی کمک می کند.

روغن بابونه یک روغن اساسی است که از گل بابونه استخراج می شود. این روغن برای اهداف دارویی بسیار مفید است ، اما یکی از بهترین استفاده های آن آرامبخشی آن است. این روغن تأثیر آرامبخش بر روی افراد دارد

برخی مطالعات نشان داده اند که چای بابونه می تواند قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد.


عوارض احتمالی بابونه:

جوشانده بابونه ممكن است در افراد حساس به گياه «آمبروسيا» باعث حساسيت شديد شود. 

از آنجا که بابونه یک گیاه گلدار متعلق به خانواده آفتابگردان است، افرادی که نسبت به این خانواده آلرژی دارند ممکن است دچار واکنشهای آلرژیک گردند. مشکلی که در خصوص آلرژی وجود دارد این است که هرگز متوجه نمی شوید که نسبت به چیزی آلرژی دارید تا زمانی که واکنش کاملاً واضحی مشاهده نمایید. به طور مشابه، چنانچه نسبت به بابونه آلرژی داشته باشید، احتمالاً تا زمانی که آن را مصرف کرده و این عوارض جانبی را به طور مستقیم تجربه نمایید، از مبتلا بوده به این آلرژی خبر نخواهید داشت. در حالی که بثورات یا جوشهای پوستی و خارش متداول ترین علائم یک آلرژی می باشند، اما در موارد جدی تر، همچنین ممکن است دچار آنافیلاکسی شوید. تورم گلو و تنگی نفس نیز برخی از عوارض جانبی به حساب می آیند. هنگامی که در تماس با این گیاه قرار می گیرید، دچار التهاب چشم می شوید.
چنانچه مقدار زیادی بابونه مصرف کنید، ممکن است در نهایت کمی در شما اثر آرام بخشی ایجاد نماید و توصیه نمی شود در این وضعیت خواب آلودگی، رانندگی کرده و یا با ماشین آلات سنگین کار کنید. مقدار بیش از حد آن ممکن است همچنین موجب بروز استفراغ و سرگیجه شود. این مشکلات همچنین می توانند در نوزادان تازه به دنیا آمده و نوزادان کم سال مشاهده شده بطوریکه این نوزادان ممکن است با مشکل بوتولیسم مواجه شوند.
مورد دیگری که بایستی در صورت مصرف هرگونه دارو به خاطر داشته باشید این است که با مصرف این گیاه اثرات این داروها ممکن است ضعیف شده یا دچار اختلال شود. مصرف بابونه خصوصاً در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مانند کومادین (coumadin) مصرف می کنید، مخاطره آمیز است. به این دلیل که یکی از مواد تشکیل دهنده فعال در بابونه تحت عنوان «کومارین (coumarin)» ممکن است بر روی افرادی که تحت درمان دارویی رقیق کننده خون قرار دارند، اثر منفی برجای گذارد. این گیاه همچنین اثراتی را بر روی سطوح قند خون و فشار خون در افرادی نشان داده است که مبتلا به این مشکلات می باشند. زنان باردار نیز بایستی از مصرف بابونه خودداری کنند، به این دلیل که ممکن است موجب سقط جنین در آنها شود. همچنین توصیه می شود که مادران شیرده از مصرف این گیاه خودداری کنند.
در حقیقت بابونه یک ماده ی عالی بوده که به برطرف نمودن مشکلات بسیار مرتبط با ناراحتی معده، بیماریهای جزئی و دردهای قاعدگی کمک می نماید، اما مانند هر داروی دیگری، به هنگام مصرف آن بایستی جوانب احتیاط رعایت شود. عوارض جانبی این گیاه به عنوان یک مکمل گیاهی، بسیار نادر است، اما این بدان معنا نیست که مجاز به مصرف غیر عاقلانه آن می باشید. مانند هر گیاه دارویی دیگر، ضروری است که از میزان مصرف بی ضرر و ایمن آن در خود اطمینان حاصل کنید.

  • 03 آذر 1399
گیاهان دارویی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *