خارشتر

  • 06 آذر 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
خارشتر
گیاه خارشتر، گیاهی است بدون کرک، سبز رنگ و پر شاخه که خصوصا در قسمت پایین، باریک و بر افراشته است. دارای ساقه های خاردار و برگ های بیضی و کوچک ساده تا سر نیزه ای یا تخم مرغی است که کوتاهتر یا تقریبا هم قد خارها هستند. کاسه گل و نیام، کشیده و بیضی شکل است. میوه های آن قرمز رنگ و تسبیحی شکل هستند.میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی عسل تر است.(ترنجبین ماده ای است شیرین که به شکل شبنم بر روی گیاه خارشتر می نشیند). نامهای دیگر آن نام های دیگر آن علف ترنجبین، اشترخار، اشتر غار، خار اشتری، خارترانگبین است و طبعی گرم و خشک دارد.
  • گیاه خارشتر، گیاهی است بدون کرک، سبز رنگ و پر شاخه که خصوصا در قسمت پایین، باریک و بر افراشته است. دارای ساقه های خاردار و برگ های بیضی و کوچک ساده تا سر نیزه ای یا تخم مرغی است که کوتاهتر یا تقریبا هم قد خارها هستند. کاسه گل و نیام، کشیده و بیضی شکل است. میوه های آن قرمز رنگ و تسبیحی شکل هستند.میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی عسل تر است.(ترنجبین ماده ای است شیرین که به شکل شبنم بر روی گیاه خارشتر می نشیند). نامهای دیگر آن نام های دیگر آن علف ترنجبین، اشترخار، اشتر غار، خار اشتری، خارترانگبین است و طبعی گرم و خشک دارد. 
  • این گیاه در تمام خاک ها می روید و مخصوص خاک های فقیر می باشد و حتی در خاک هائی که دارای قشر سفیدرنگ نمک می باشد می روید . ریشه این گیاه خیلی عمیق است و تا 5 ـ 6 متر هم می رسد و از این لحاظ در مقابل کم آبی مقاومت زیاد دارد . خارشتر گیاهی است مقاوم به سرما و تا ارتفاع 400 متری مشاهده گردیده است و در برخی مناطق همچون بلوچستان بیشترین غذای شتر به طور معمول از گونه خارشتر است .

  • برخی از خواص گیاه خارشتر:

1- طبع آن گرم و خشک است.

2- برای درمان اسهال مفید است.

3. چربی سوز است که مصرف آن با کمی تحرک می تواند از چاقی جلوگیری کند.

4. موجب رفع رسوبات کلیه و جلوگیری از سنگ می شود.

5. برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

6. معرق است و به عنوان مدر و مسهل از آن استفاده می شود.

7. برای درمان بیماری صرع و بی خوابی که ناشی از ضعف اعصاب می باشد، مفید است.

8. برای تقویت دستگاه هاضمه و معده از دم کرده خارشتر یا عرق آن استفاده میشود.

9. دفع کننده انگل روده می باشد.

10. به هضم غذا کمک می کند.

11. برای بواسیر مفید می باشد.

12. برای تصفیه کردن خون از عرق خارشتر و یا دم کرده گیاه خارشتر می توان استفاده کرد.

13. ضدعفونی کننده کلیه می باشد، به صورت دمکرده یا از عرق آن استفاده شود.

14. عرق گیاه خارشتر باعث خروج اسید اوریک از بدن می گردد.

15. خاصیت آنتی بیوتیک دارد.

16. خارشتر ادرارآور و ضد سیاه سرفه و تب و لرز است.

17. مصرف نوشیدنی های گازدار و آب میوه های غیرطبیعی حاوی بی کربنات بسیار مضر است که خارشتر این ترکیب را خنثی و از تشکیل رسوبات جلوگیری می کند.


خواص عرق خارشتر

 این عرق برای درمان اسهال، پاکسازی روده ها، از بین بردن سیاه سرفه و تب و لرز و ضدعفونی کردن کلیه و دیگر نقاط بدن، بهبود بی خوابی، تصفیه خون، هضم غذا، از بین بردن رسوباتی که از خوردن نوشابه های گازدار به وجود آمده ‌اند، خاصیت های آنتی‌ بیوتیکی و... اشاره کرد.

 

لذا بعضی از اوقات عرق خارشتر را با دیگر عرق ها ترکیب کرده و یک ترکیب بسیار خوب تولید می کنند. در بعضی از اوقات از ترکیب عرق خارشتر و خارخاسک می توان برای دفع سنگ کلیه به عنوان یک داروی بسیار قوی نام برد.


شیوه استفاده

  • اگر گرم مزاج هستید، میزان مساوی از عرق خارشتر، عرق بابونه و کاسنی را باهم مخلوط کرده و روزی ۳ فنجان میل کنید. اگر سرد مزاج هستید میزان مساوی از عرق خارشتر، عرق بابونه و عرق بادرنجبویه را باهم مخلوط کرده و روزی ۳ فنجان میل نمایید.
  • دمنوش گیاه خارشتر یا عرق آن، ٣ مرتبه در روز برای درمان رماتیسم موثر واقع می شود. به علاوه، مالیدن روغن برگ های خارشتر جهت رفع مشکلات بیماری روماتیسم مفید است.

موارد منع مصرف

این عرق ممکن است برای افرادی که به بیماری حصبه، بواسیر، اسهال خونی، خون ادراری، آبله و بسیاری دیگر از موارد دچار می باشند مضر باشد 

  • این عرق  برای اشخاص گرم مزاج مضر است.
  • مشکلی در دوران بارداری ممکن است خانم ها دچار آن شوند ، عفونت مثانه یا کلیه است برای همین استفاده عرق خارشتر در دوران بارداری به دلیل اینکه مجاری ادرار را ضدعفونی می کند ، می تواند یک درمانگر در این زمینه باشد . حتی در کاهش ورم بارداری هم می توانید روی خواص عرق خارشتر حساب کنید. مادر باردار می تواند از یک استکان تا سه استکان در روز این عرق را میل کند. البته بسته به نوع درمان بیماری میزان مصرف تغییرمی کند. و به دلیل حساسیت این دوران بهتر است زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی استفاده کنند.
  • 06 آذر 1399
گیاهان دارویی

برچسب ها

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *