بومادران

  • 16 آذر 1399
گیاهان دارویی
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
بومادران
بومادران که در زبان انگلیسی به آن Yarrow می گویند و با نام علمی Achillea millefollium که از نام “آشیل”، قهرمان اساطیری یونان، گرفته شده است؛ زیرا گفته می‌شود آشیل و سربازانش در جنگ ها از بومادران برای درمان زخم ها و متوقف کردن خونریزی استفاده می‌کردند. در واقع یک علف هرز معمولی است که بسیار شبیه به بابونه و گل داودی است .این گیاه در سراسر نیمکره شمالی به صورت وحشی رشد می کند.

بومادران که در زبان انگلیسی به آن Yarrow می گویند و با نام علمی Achillea millefollium  که از نام “آشیل”، قهرمان اساطیری یونان، گرفته شده است؛ زیرا گفته می‌شود آشیل و سربازانش در جنگ ها از بومادران برای درمان زخم ها و متوقف کردن خونریزی استفاده می‌کردند. در واقع یک علف هرز معمولی است که بسیار شبیه به بابونه و گل داودی است .این گیاه در سراسر نیمکره شمالی به صورت وحشی رشد می کند. ساقه ای محکم، برگ های پر مانند و گل های کوچک به رنگ سفید، زرد و صورتی کم رنگ دارد، تلخ است و عطر و بوی تندی دارد.طبیعت آن گرم و خشک است.در ایران به صورت خودرو در دشت‌ها و کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی استان ایلام و بویژه شهرستان ملکشاهی می‌روید.

خواص بومادران:                                          

- کاهش دهنده فشار خون: تحقیقات نشان داده است که استفاده منظم از بومادران می تواند به تعدیل فشار خون کمک کند و می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز, حمله قلبی, سکته و بیماری های قلبی را کاهش دهد. 

- درمان عفونت های زنانه: بومادران برای خانم ها معجزه می‌کند؛ عفونت های زنانه، کیست و تنبلی تخمدان با این گیاه قابل درمان است .گل بومادران، تخم گشنیز، بلوط، گل بابونه و زیره کرمان از هر کدام ۵ گرم به صورت نیم‌کوب مخلوط کنید، هر روز صبح و شب یک قاشق غذاخوری در یک استکان آب جوش دم کرده و پس از ۲۰ دقیقه آن را صاف کنید و بنوشید. این ترکیب درمان عفونت های رحم و مثانه در بانوان است.

التیام سریع زخم: این گیاه به خاطر توانایی اش در التیام زخم های آشیل در افسانه های یونانی معروف هستند, روند التیام زخم های موضعی را تسریع می کند. 

قابض و بند آورنده خون : بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون و رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال ساده، اثر معالج دارد. 

تسکین نیش عقرب: جهت تسکین درد نیش عقرب ضماد این گیاه را بر روی محل گزیدگی می گذارند .

تسکین درد وخونریزی: ماساژ دادن محل درد با روغن بومادران یا گذاشتن سوخته آن بر روی محل زخم، موجب تسکین درد و جلوگیری از خونریزی می شود. 

درمان تب و سرماخوردگی: این گیاه به طور خاصی تب بُر است. ضماد آن جهت درد سینه مفید است. بخور و جوشانده آن برای درمان زکام مفید است. پس در زمان سرماخوردگی استفاده از آن توصیه می شود. 

درمان اگزما: گیاه بومادران دارای خواص ضد التهابی است که برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما مفید بوده و خارش ناشی از آن را کاهش می دهد. 

انعقاد خون: این گیاه وقتی استفاده می شود، می تواند خاصیت لخته کردن خون را تحریک کند. این خاصیت،برای آسیب های حاد بسیار ارزشمند است. با این حال, می تواند به عنوان یک رقیق کننده خون در بدن عمل کند, بنابراین باید احتیاط کرد. 

پیشگیری از ریزش مو:  برای جلوگیری از ریزش مو ۲۰ گرم بومادران را در ۵۰۰ سی‌سی آب جوشانده صاف نموده سر را ماساژ میدهند. 

ادرار آور: ادرار را زیاد می کند، در نتیجه برای سنگ های کلیه مفید است. 

لاغری: اگر می‌خواهید یک رژیم لاغری را شروع کنید، دمنوش بومادران را امتحان کنید. این گیاه ادرار آور است و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. از طریق مصرف این گیاه، نه فقط سموم بدن را دفع می‌کنید بلکه لاغر تر خواهید شد. 

کاهش قند خون: از این گیاه می توانید به عنوان یک کاهش دهنده قند خون استفاده کنید.

رفع دردهای قاعدگی: جوشانده سرشاخه گلدار آن برای رفع دردهای قاعدگی مفید است. 

کاهش استرس واضطراب: این گیاه را برای کاهش هورمون های استرس و القای حس آرامش در بدن و ذهن ، مورد استفاده قرار می دهند.

رفع نفخ و ترشا و گاستریت: دم کرده سرشاخه های گلدار آن، در رفع گاستریت های حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر نافذ دارد. بومادران همچنین به تحریک ترشح آنزیم های گوارشی و صفرا معروف است که می تواند روند گوارشی را سرعت بخشیده و علائم یبوست, نفخ معده و اسهال را کاهش دهد. برای نارسایی های کیسه صفرا نیز استفاده می شود.

جوانسازی پوست:  این گیاه پاک کننده و تقویت کننده پوست بوده که این ویژگی ناشی از خواص قابض کنندگی بومادران است. چای بومادران که از ساقه‌های گلدار تهیه شده باشد به خصوص برای پوست‌های چرب مفید است. یافته‌های جدید نیز حاکی از خاصیت جوان کنندگی پوست گیاه و عرق بومادران است. 

مفید برای قلب و اعصاب: بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری، به روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر می گذارد و در مواردی مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل، بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب، هیستری، صرع و قلنج های تشنج آور، نتایج مفیدی می دهد.

درمان و کاهش علائم آسم: بومادران دارای خواص آرام بخش است که به افزایش اکسیژن رسانی و بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و علائم و حملات آسم را کاهش می دهد.همچنین بومادران دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب برونش ها و آرام کردن راه های هوایی کمک می کند.

رفع آمنوره:گیاه بومادران آمنوره ( فقدان قاعدگی) خانم ها را برطرف می‌کند؛ همچنین استفاده از عرق بومادران یا گیاه آن به صورت چای یا دمنوش می‌تواند درد های قاعدگی خانم ها را کاهش دهد؛ همچنین این گیاه بیماری ها و مشکلات مربوط به تخمدان و رحم خانم ها را درمان می‌کند.

کاهش التهاب: این گیاه برای کاهش التهاب در بخش های مختلف بدن از جمله علایم ورم مفاصل, نقرس و سندروم روده تحریک پذیر استفاده میشود. هر دو کاربرد موضعی و خوراکی می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. 

رفع ماستیت(ورم) و عفونت پستان:ماستیت که به نام عفونت و ورم پستان هم شناخته می شود یکی بیماری ناشی از التهاب غده ی پستانی است که بیشتر در زنان شیرده دیده می شود؛ بومادران به دلیل خواص آنتی سپتیک که دارد برای درمان عفونت و ورم پستان مفید است. همچنین جهت درمان زخم و شقاق پستان ۴۰ گرم گل بومادران را در یک لیتر آب ۱۰ دقیقه جوشانده سپس شستشو دهید. 

سلامت کلیه و کبد: در طب سنتی چینی، از گیاه بومادران برای مشکلات و اختلال های مربوط به طحال، کلیه و کبد استفاده می‌شده است؛ در فرهنگ چینی مصرف بومادران باعث تولید انرژی حیاتی بدن می‌شود. 

نابود کننده کرم معده: مصرف خوراکی آن همراه با عسل انواع کرمهای معده  را می کشد. 

تنطیم هورمون های زنانه: هورمون های زنانه معمولا در زمان قاعدگی خانم ها یا در اثر بارداری و زایمان دچار به هم ریختگی می‌شوند؛ بومادران این مشکل خانم ها را حل می‌کند؛ به خانم ها توصیه می‌شود از دمنوش و چای بومادران استفاده کنند تا ضمن تعادل هورمون ها آرامش بیشتری داشته باشند و سیستم عصبی آن ها تنظیم شود. 

خواص عرق بومادران:

رای تهیه عرق بومادران از سرشاخه‌های گُلدار گیاه استفاده می‌شود.این عرق طبیعت گرمی دارد و از آن برای درمان افسردگی و ضعف اعصاب، صرع و جنون‌های خفیف استفاده می‌شود.
 مصرف عرق بومادران موجب تقویت عمومی بدن، تصفیه خون، درمان گرفتگی، درد و ضعف عضله قلب می‌شود.  
 از دیگر خواص عرق بومادران می‌توان به درمان ضعف عضله وخواب رفتن دست و پا اشاره کرد. از آن می‌توان در درمان اختلالات قاعدگی دوران بلوغ و یائسگی استفاده کرد.  
 از عرق بومادران در درمان اسهال، کم خونی، اختلالات بینایی، قولنج‌های کبدی، سنگ کلیه، ورم مقعد و روده و بواسیر استفاده می‌شود.
 عرق بومادران ضد رماتیسم و نقرس، ضد التهاب، تب، اسپاسم، آرام بخش دردهای معده و مقوی معده، محرک گوارشی، ضد نفخ، ملین، صفرا آور، برطرف کننده بی‌اشتهایی، ضد میکروب، ویروس، باکتری وکِرم، شستشو دهنده، ضد عفونی کننده مجاری ادراری، معرق، ضد درد و حساسیت، خلط آور، کاهنده پر‌فشاری خون، ضد ترومبوز مغزی و شریانی، تقویت رگ‌های واریسی، التیام دهنده زخم و جراحات، بند آورنده خونریزی، ضد تشنج و شوره سر، مرطوب و جوان کننده پوست است. 

طریقه مصرف:

* دم کرده 10 تا 20 گرم سرشاخه گلدار یا برگ در نیم لیتر آب و مصرف یک تا سه فنجان در روز (این دم کرده چون سریعاً فاسد و تیره رنگ می شود باید همیشه به مقادیر کم تهیه شود) اصلح آن است که برای هر وعده، دم کرده تازه تهیه و مصرف کرد. 

* وقتی ساقه های گیاه بومادران خرد می شوند, روغن های آن را می توان به لوازم آرایشی مختلفی اضافه کرد تا اثرات سفت کنندگی بر روی پوست را افزایش دهند. 

* دمنوش:یک قاشق چای خوری گل و برگ های خشک شده گیاه بومادران را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید.بگذارید 5-10 دقیقه بماند تا دم بکشد، حالا از صافی رد کنید با کمی عسل طبیعی و آب لیمو ترش تازه مزه دار کرده و بنوشید.

* عرق بومادران را روزانه دو فنجان همراه با غذا برای درمان اختلالات گوارشی و پیش از صرف غذا برای درمان سایر ناراحتی‌ها استفاده کنید.

*  دم کرده سرشاخه های گلدار بومادران به مدت 5 روز (صبح یک فنجان و شب یک فنجان)برای رفع زخم معده، مفید ذکر شده و همچنین برای دفع صفرا. 

* دمنوش بومادران را به صورت خوراکی برای درمان سریع معده درد استفاده می کنند.

* دمنوش بومادران به صورت موضعی برای درمان سوختگی، سوزش و لکه های پوستی مصرف می شود.

* برگ های تازه بومادران را به صورت سبزی برای تهیه سالاد و همچنین تهیه دمنوش آن استفاده می کنند.

* برای رفع خارش شدید، 50 گرم گیاه را در یک حلب آب ریخته و بجوشانید و بدن را با آن بشوئید.

* با افزودن 20 گرم اسانس بومادران به 45 گرم پماد کامفره، نوعی پماد برای مالیدن بر روی محل دردناک روماتیسم تهیه می شود. 

عوارض و موارد منع مصرف:

بومادران جزء گیاهان با حداقل عوارض جانبی است به خصوص اگر به صورت دم کرده سرشاخه‌های گلدار استفاده شود. خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و در صورت مصرف طولانی مدت حساسیت به نور از عوارض جانبی نادر مصرف گیاه بومادران محسوب می‌شوند. 

در دوران بارداری و شیردهی مصرف بومادران،عرق آن و ترکیبات آن، حتی به شکل روغن و دمنوش ممنوع است.

 همچنین کودکان زیر دوسال نباید از عرق بومادران استفاده کنند.

 گفته شده از مصرف دارو، دم کرده یا عرق بومادران در ناحیه اطراف و داخل چشم خودداری شود. 

بومادران ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت و واکنش های آلرژیک شود. 

تداخل دارویی:

بومادران ممکن است با برخی از دارو ها مانند وارفارین، لیتیم، دارو های کاهش دهنده فشار خون، دارو های ضد اسید معده و قرص های خواب آور تداخل دارویی ایجاد کند. 
  • 16 آذر 1399
گیاهان دارویی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *